Assos ve Troya tünelleri açıldı

Assos ve Troya tünelleri açıldıÇanakkale Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Assos ve Troya tünellerinin açılışı gerçekleştirildi.  Açılış törenine Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden video konuşma yöntemi ile bağlanarak katıldı.

50 DAKİKALIK YOK 5 DAKİKAYA İNDİ

Burada bir konferans oluşturan Erdoğan, “Açılışını yapacağımız Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerinin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Uzunluğu 5,7 kilometreyi gören tünelleri ile beraber toplamda 9,6 kilometrelik bu yol, Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı elde eden şimal ve cenup aksının en önemli kısımlarından biridir. Böylece geçtiğimiz Mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgede hızlanan trafiğe yanıt verecek, yatırım bedeli 4,6 milyar lira olan bir projeyi daha şehrimize kazandırmış oluyoruz. Açtığımız tüneller yardımıyla Kaz Dağları’nın o muhteşem tabiatına en küçük bir biçimde zarar vermeden Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi ortalama 2 buçuk kilometre kısalttık. Daha ilkin 50 dakika süren yolculuğun, 5 dakikaya inmesi ile hem zamandan bununla birlikte yakıttan, hem emisyondan elde ettiğimiz hasılat yılda 133 milyon liraya karşılık ediyor” ifadelerini kullandı.

GİRİŞ ÇIKIŞLARA KAPLAMA VE RÖLYEF ÇALIŞAMASI

Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile bölgedeki bölünmüş yol standardında olmayan bir yol kalmadığına dikkat çeken Erdoğan, “Açılışını yaptığımız bu yol ile beraber bölgede artık bölünmüş yol standardına haiz olmayan ana güzergah bırakmadık. Tünellerin giriş ve çıkışlarında yapılan kaplama ve rölyeflerin projeye ayrı bir güzellik kattığına inanıyorum. Çanakkale Savaşı’nın önemli sembollerini içeren bu emek harcamalar, tünelleri kullanan yurttaşlarımıza zaferlerimizin coşkusunu da yaşatacaktır. Tarihimizin şanlı şehri, Cumhuriyetimizin üretim ve turizm kenti, iki kıtanın birleşim yeri Çanakkale’ye de böylesi yakışırdı” gibi konuştu.

“TÜRKİYE’NİN YÜZYILI” ATILIMI

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılında ‘Türkiye’nin Yüzyılı’ atılımı gerçekleştirileceğine de vurgu yapan Erdoğan, “Muhalefet toplanıp dağılmaktan başka hiçbir iş yapamazken, biz usta bir satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin gelecek asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını sıradan sene dönümü kutlamasının oldukça ötesine geçen ‘Türkiye Yüzyılı’ atılımı ile karşılamaya hazırlıyoruz. Daha ilkin milletimizi nasıl 2023 hedeflerimize ufku ile buluşturmuşsak, inşallah şimdi de ‘Türkiye Yüzyılı’ programımız ile 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda hamdolsun ülkemizi dünyanın en büyükleri arasına yükseltmek için lüzumlu altyapıyı kurduk” diye konuştu.

“YENİ BİR VİZYON İNŞA EDİYORUZ”

Açılışı meydana getirilen Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerinin yanında, yeni bir vizyon da inşa edildiğini belirten Erdoğan, “Bir taraftan yapıt ve hizmet siyasetimizin ürünü tüm bu projelerimizin yapımı ve açılışına ara vermeden devam ederken, diğer yandan da yeni bir vizyon inşa ediyoruz. Bu vizyon Türkiye’nin her bir şehrinin, milletimizin her bir ferdinin, onlarla beraber tüm dostlarımız ve kardeşlerimizin hayallerini ve beklentilerini yarınlarını kuşatacaktır. Hep söylediğimiz şeklinde, ‘Türkiye asla görünen sınırlarından itibaren bir ülke değildir.’ Bizim gönül sınırlarımız, ecdadımızın üç kıta yedi iklim tarifi ile ifade etmiş olduğu genişliktedir” açıklamasında bulundu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın