Apple’ın yeni iPhone 14 telefonları daha pahalıya gelebilirApple ile ilgili ürünler mevzusunda isabetli tahmin ve öngörüleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo’ya nazaran Apple, yakında çıkacak olan iPhone 14’ü iPhone 13’ten daha pahalıya mal edebilir. Kuo, bütün iPhone 14 serisinin yaklaşık satış fiyatının, iPhone 13 serisine kıyasla yüzde 15 artabileceğini düşünüyor.

Amerika fiyatlarını referans alırsak, standart iPhone 13 modeli 799 dolardan başlıyor, Pro ve Pro Max modelleri ise bu fiyatı sırası ile 999 dolar ve 1.099 dolara satıyor. Kuo, bireysel cihazlar için fiyat tahminlerinden bahsetmese de, iPhone 14 serisinin (Pro modelleri dahil) yaklaşık satış fiyatının 1000 ila 1050 dolar içinde değişebileceğini düşünüyor. Kuo, yaklaşık fiyat artışını, potansiyel olarak daha pahalıya üretilebilecek iPhone Pro ve Pro Max’in yanı sıra daha yüksek sevkiyat oranına bağlıyor.

Haziran ayında Wedbush Securities analisti Dave Ives, The Sun‘a, küresel tedarik zincirini etkileyen fiyat artışları nedeniyle iPhone 14’ün iPhone 13’ten 100 dolardan daha pahalı olmasını beklediğini söylemiş oldu. Bu arada, Güney Koreli sızıntı deposu Lanzuk‘tan gelen bir dedikodu, Apple’ın baz iPhone 14’ü değil, yalnızca Pro modellerinin fiyatını artıracağını öne sürüyor.

Baz iPhone 14 modelinin geliştirilmiş bir 48 megapiksellik arka kamera ve otomatik odaklı bir selfie kamerası ile gelmesi beklenirken, iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin yükseltmelerin çoğunu alacağı söylentileri var. Pro ve Pro Max, ön kamerayı barındıran çentik yerine, hap şeklindeki bir monitör deliğine sahip olabilir. Ayrıca yeni A16 çip ile donatılmış olarak gelebilir ve hep açık ekran desteği bulunabilir.

iPhone 13 Pro şu anda 29.999 TL’den başlayan fiyatlarla sunuluyor. IPhone 13 Pro Max ise 32.999 TL’lik başlangıç fiyatıyla satılıyor. Özellikle Pro modellere odaklanacağı öne sürülen fiyat artışı gerçekleşirse, iPhone 14 Pro ve Pro Max modelleri daha yüksek fiyata satılabilir.

SPONSOR BAĞLANTI: Amazon.Com.Tr’den iPhone 13 Pro satın alın

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan mamüller için komisyon kazanabilir.
Fiyatlar yayın tarihinde alınan fiyatlardır, sonrasında değişim gösterebilir yada ürün satıştan kaldırılabilir.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın