Apple üretken yapay zeka yeteneği arıyor

Apple, şu anda birçok şirket gibi, AI’daki en yeni gelişmelerin işinde oynadığı ve oynaması gereken rol ile boğuşuyor olabilir. Ama bir şey Elma dır-dir işine daha üretken yapay zeka yeteneği katmak istediği gerçeğinden emin.

Cupertino şirketi, sitesinde en az bir düzine iş ilanı yayınladı. kariyer sayfası üretici yapay zeka konusunda uzmanlar arıyor. Özellikle, bu alanda “olağanüstü otonom sistemler oluşturma konusunda tutkulu” makine öğrenimi uzmanları arıyor. İş ilanları (bazıları aynı rolü kapsıyor gibi görünüyor veya birden fazla başvuru arıyor) ilk olarak 27 Nisan’da görünmeye başladı ve en sonuncusu bu hafta başlarında yayınlandı.

İş ilanları, şirketten üretici yapay zeka ile ilgili bazı karışık sinyaller alırken geliyor. CEO Tim Cook, bu ayın başlarında yaptığı 2. Çeyrek kazanç çağrısı sırasında, şirketin bölgede ne yaptığıyla ilgili sorulara özel yanıtlar vermekten kaçındı, ancak bunu da göz ardı etmedi. Üretken yapay zeka “çok ilginçApple’ın yaklaşımında “kasıtlı ve düşünceli” olacağını söyledi. Daha sonra dün, WSJ bildirdi şirketin, platformlardan sızan özel veri endişeleri nedeniyle bazı çalışanlar için OpenAI’nin ChatGPT ve diğer harici üretken AI araçlarının kullanımını kısıtlamaya başladığını söyledi.

Bu kısıtlamalar ne yeni ne de Apple’a özgü. Bir dizi şirket – teknoloji ve teknoloji dışı – benzer kısıtlamaları dile getirdi. Bazı inanmak Apple’ın bir süredir politikası vardı.

Ancak daha fazla üçüncü taraf uygulaması, üretken yapay zeka öğeleri getiriyor – bu yalnızca Dün WSJ’ye göre OpenAI kendi ChatGPT iOS uygulamasını yayınladı ve Apple’ın kendi üretken AI ürünleri üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Daha üretken AI uzmanlarını işe almak, bu amaçlardan birine veya her ikisine birden hizmet etmeye pekala yardımcı olabilir.

İş ilanları hakkında yorum yapmak için bu haftanın başlarında Apple’a ulaştık, ancak henüz bir yanıt alamadık.

Açık pozisyonlar, San Diego, Körfez Bölgesi ve Seattle’da bulunan Entegre Sistem Deneyimi, Girdi Deneyimi NLP, Makine Öğrenimi Ar-Ge ve Teknoloji Geliştirme Grubunu içeren ekiplerdedir.

Bazı roller özellikle şuna odaklanır: görsel üretken AI uygulamaları, makine öğrenimi uzmanlarının “hesaplamalı fotoğrafçılık, görüntü ve video düzenleme, 3D şekil ve hareket rekonstrüksiyonu genelinde uygulamaları güçlendirmek için görsel üretken modelleme” üzerinde çalışması [and] avatar üretimi.”

Bahsettiğimiz gibi, bu işe alınanların tam olarak ne üzerinde çalışacakları belli değil – yeni ürünler mi yoksa mevcut olanları yenilemek mi – ama Apple’a daha üretken yapay zeka yeteneği getirme çabası çok da şaşırtıcı olmamalı.

Şirket, iPhone 2011’de Siri sesli yardımcısının piyasaya sürülmesiyle tüketici yapay zeka uygulamaları dünyasında erken hareket edenlerden biri oldu ve yıllarca diğer şirketlerden yapay zeka yeteneklerini belirleyen ve işe alan en büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak ün kazandı. girişimler ve bazılarına göre bazen doğrudan üniversite laboratuvarlarından ve doktora projelerinden.

Ancak Apple, yapay zekayı nasıl uyguladığını oluşturmaya ve geliştirmeye devam ederken, son zamanlarda Google ve Amazon gibi diğer canavarlarla birlikte teknolojinin en son dalgasında geride kaldığı görüldü. (Microsoft destekli) OpenAI, Midjourney ve Stability.AI gibi şirketler ve bunların üretken yapay zekadaki ilerlemeleri tarafından yönetilen bu dalga, basit sözel ipuçlarını alıyor ve birbirine örülmüş çok miktarda bilgiye dayalı olarak ayrıntılı yanıtlar veriyor.

Şimdi, o dev yaratıklardan yetişmek için birkaç hamle gördük. Google’ın yanı sıra Bard’ın lansmanı ve bir AI haber dalgası büyük G/Ç geliştirici etkinliğinin dışındaMart ayında bir makale New York Times Apple’ın yaptığı işi göstermek için nasıl bir dahili etkinlik düzenlediğini ve ekiplerin “dil üreten kavramlar”, büyük dil modelleri ve diğer yapay zeka araçlarında yürüttüğü testleri ayrıntılı olarak açıkladı.

Apple, Apple olduğu için, şüphesiz masaya kendi yaklaşımını getirmek isteyecektir. Şimdiye kadar örneğin görsel yapay zeka teknolojisi ile yaptığı işlerin çoğu şuna odaklanmıştır: cihazda işleme ve gizlilik Ve geliştirici araçları oluşturma bunun için.

elma önümüzdeki ay geliştirici odaklı WWDC etkinliğine ev sahipliği yapıyor, insanların üretici yapay zeka cephesinde herhangi bir duyuru yapıp yapmadığını görmek için arayacakları yer. İPhone ve iPad için beklenen yeni yazılımın piyasaya sürülmesinin yanı sıra, birçok kişi bunun nihayet özellikleri hakkında ayrıntılar vereceğini tahmin etti. merakla beklenen AR/VR kulaklık.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın