Apple, incelemenin ardından Hindistan’daki yırtıcı borç verme uygulamalarını temizliyor

Apple, kullanıcıların ve medyanın bu hizmetlerin meşruiyetini sorgulamasından günler sonra, bu hafta Hindistan’daki App Store’dan birkaç yağmacı borç verme uygulamasını kaldırdı.

Pocket Kash, White Kash, Golden Kash ve OK Rupi, Apple’ın bu hafta mağazadan çektiği uygulamalar arasında yer alıyor. Uygulamalar, son haftalarda App Store’daki finans listesinde ilk 20’ye tırmanarak Hindistan’daki tüketicilere hızlı borç verme olanağı sağladı. Ancak yüzlerce kullanıcı incelemesine göre, aşırı derecede gereksiz ücretler de aldılar.

Borç verenler ayrıca borç alanların geri ödemesini sağlamak için düpedüz etik dışı taktikler kullandılar.

“Çaresiz bir durumda bir miktar borç aldım ve […] geri ödeme tarihinden bir gün önce telefonuma resmim ve kişilerimle birlikte kredinizi geri ödeyin, aksi takdirde kredinizi ödemediğinizi bağlantılarımıza bildireceklerini söyleyen bazı mesajlar aldım, ”dedi geçen aydan bir kullanıcı incelemesi.

Geliştiricilerinin garip adları ve şüpheli web siteleri olan uygulamalar, yüzlerce benzer incelemeyle doluydu ve bazıları, borç verenlerden aldıkları iddia edilen daha da endişe verici tehditleri paylaşıyordu.

TechCrunch, Pazartesi günü yorum için Apple’a ulaştı ve iki gün sonra firma en az yarım düzine uygulama çekti.

TechCrunch’a yaptığı açıklamada, bir Apple sözcüsü, firmanın uygulamaları Apple Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesini ve yönergelerini ihlal ettiğini söyleyerek kaldırdığını doğruladı.

rent a car 34

Bir Apple sözcüsü, “App Store ve Uygulama İnceleme Yönergelerimiz, kullanıcılarımıza mümkün olan en güvenli deneyimi sunmamızı sağlamak için tasarlandı” dedi. “App Store’da hileli faaliyetlere müsamaha göstermiyoruz ve sistemi kandırmaya çalışan uygulamalara ve geliştiricilere karşı katı kurallarımız var.”

“Bizim olarak son analiz şunu gösterdi: App Store, 2022’de 2 milyar doların üzerinde hileli işlemi durdurdu, Apple’ın kalite ve güvenlik standartlarını karşılayamadığı için yaklaşık 1,7 milyon uygulama gönderimini reddetti ve potansiyel olarak dolandırıcılık faaliyeti nedeniyle 428.000 geliştirici hesabını feshetti.”

Hindistan’da filizlenen fintech manzarası, rahatsız edici bir şekilde yağmacı borç verme uygulamalarına da yol açtı. Bunların çoğalması, özünde ülkenin artan akıllı telefon benimsemesine ve keskin bir ekonomik ihtiyaca bağlıdır. Düzenleyici boşluklardan yararlanan bazı dijital platformlar, şaşırtıcı derecede yüksek faiz oranlarına rağmen neredeyse anında, ancak teminatsız krediler sunuyor.

Tipik olarak geleneksel finansal hizmetlere kolay erişimi olmayan, imtiyazsız kişiler, kendilerini bu tür uygulamalara karşı savunmasız bulurlar. Durum, yaygın iş kayıpları ve azalan gelirler nedeniyle finansal güvensizlikleri derinleştiren bir kriz olan COVID-19 salgınıyla daha da kötüleşti.

Android mobil işletim sistemi Hindistan’daki akıllı telefon pazarına hakim olan Google’ın mağazası, tarihsel olarak ülkedeki yağmacı borç verme uygulamaları için birincil platform olmuştur. Hem Google hem de ülkenin merkez bankası, agresif bir şekilde müdahale etti geçen yıl durumu düzeltmek için ödünç verme uygulamalarının şartlarını kullanıcılara şeffaf bir şekilde iletmesini ve kişisel verilere erişimlerini sınırlamasını zorunlu kıldı.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın