Akyaka Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler – Dünyadan İlginç Haberler

Ege Bölgesi’nin en güzel tatil yerlerinden biri olan Akyaka, Muğla ilinin Ula ilçesine bağlı bir mahalledir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Akyaka, gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler söz konusu olunca oldukça zengin bir yerdir. Berrak koyları ve plajları ile adından söz ettiren Akyaka’da yemyeşil doğanın içinde güzel bir tatil geçirmek gibisi yoktur. Sizler için Muğla Akyaka’da çevre köyler, gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler hakkında bilgiler verdik.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Muğla’da Nereler Gezilir? Muğla’da Mutlaka Görmeniz Gereken 14 Yer”

Akyaka’ya nasıl gidilir?

Akyaka

Muğla ve Marmaris’e oldukça yakın olan Akyaka’ya ulaşmak için havayolu veya karayolu seçeneğini kullanabilirsiniz. Eğer karayolu ile gitmek isterseniz, Muğla’ya 25 kilometre, Marmaris’e 35 kilometre mesafede bulunan Akyaka’ya özel araç veya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşımda ise ilk önce Dalaman Havalimanı’na inmeniz gerekiyor. Ardından, otobüs ya da özel araç ile 67 km yolculuk yaptıktan sonra Akyaka’ya ulaşabilirsiniz.

Akyaka’nın İstanbul’a uzaklığı 850 kilometre, Ankara’ya uzaklığı 620 kilometre, İzmir’e uzaklığı 240 kilometredir.

Akyaka plajları

Plaj
 • Akyaka Plajı
 • 72 Merdiven Koyu
 • Albay Koyu
 • Burun Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Maden İskelesi Plajı
 • Çınar Plajı
 • Sevgililer Koyu Plajı
 • Ufuk Plajı
 • Turnalı Boncuk Koyu
 • Akbük Koyu – Gökova
 • Kite Beach
 • Sedir Adası ve Kleopatra Plajı
 • İncekum Plajı

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Yaz Tatilinin Tadını Doyasıya Çıkarmak İsteyenler İçin En Güzel Muğla Koyları”

Akyaka gezilecek yerler

Akyaka

Azmak Nehri, Akyaka Plajı, Sedir Adası, Akbük Koyu, Idyma Antik Kenti, Değirmenbükü Koyu, Akçapınar Köyü ve Sakartepe Seyir Terası, Akyaka’da kesinlikle görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Azmak Nehri

Azmak Nehri, Akyaka’da kesinlikle görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Bu tatlı su nehrinin yanında sazlıkları ve ördekleri görmeniz mümkündür. Eğer daha önce hiç buraya gelmediyseniz kesinlikle nehirde yapılan tekne turlarına katılmalısınız ve nehir kenarında yer alan restoranların lezzetli yemeklerini denemelisiniz.

Akyaka Plajı

Akyaka’da denize girmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biri Akyaka Plajı’dır. Burası bir halk plajıdır ve Muğla’da mavi bayrak ödülünü almış ender yerlerden biridir. Altı kumlu olan deniz oldukça sığdır, bu nedenle çocuklu aileler için en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca bu plaj bedensel engelliler için de uygundur. Plaj 1. derece sit alanı içinde bulunmaktadır, bu da eşsiz doğasının bozulmamasını sağlamıştır. Müthiş doğası ve tertemiz denizi ile ön plana çıkan plajın arkasındaki ağaçlar arasında huzurlu vakit geçirebileceğiniz kafe ve restoranlar bulunmaktadır.

Sedir Adası

Marmaris’e oldukça yakın olan Sedir Adası, Gökova Körfezi’nde yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Sedir Adası’na ulaşmak için Akyaka’dan kalkan tekne turlarına binebilirsiniz. Sedir Adası’nda Kedrai Antik Kenti ve Kleopatra Plajı bulunmaktadır.

Akbük Koyu

Akyaka’ya 25 kilometre uzaklıkta bulunan Akbük Koyu, 1. derece sit alanı içinde bulunmaktadır ve koruma altındadır. Kıran dağlarının eteklerindeki Akbük Koyu’na özel araçla ya da Akyaka’dan kalkan tekne turları ile ulaşmak mümkün. Mavinin ve yeşilin her türlü tonuna sahip olan Akbük Koyu dünyadaki cennete benzetilmektedir.

Idyma Antik Kenti

Idyma Antik Kenti, Gökova Köyü’nün üstündeki tepede yer almaktadır. Yaklaşık 2500 yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülen kent, tarih severlerin kesinlikle görmesi gereken bir yerdir. Gökova Köyü’nün hemen üstünde bulunan tepede MÖ 4. ve 3. yüzyıllarda yapıldığı düşünülen kentin akropolisine ait kalıntılarla beraber mezarlar da bulunmaktadır. Antik kentteki mezarlar kayaların oyulması ile yapılmıştır. Bu mezarlar, ölmüş olan insanların ölümden sonraki yaşamlarını geçirebilecekleri bir ev gibi inşa edilmiştir.

Değirmenbükü Koyu

İngiliz Koyu olarak da bilinen Değirmenbükü Koyu, Gökova’nın en büyük koyudur. Özel aracınız ile yaklaşık 30 dakika içinde ulaşabileceğiniz koyun etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrilidir ve denizde mavinin her tonunu görmek mümkündür. Bu koyu sadece yaz aylarında değil, bahar aylarında da ziyaret edebilirsiniz. Burada ağaçların tadını çıkarabilir, yemyeşil doğada yürüyüş yapabilir ve balık tutabilirsiniz.

Akçapınar Köyü

Akçapınar Köyü, kano kiralamak veya uçurtma sörfü (kitesurf) yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Akçapınar Plajı’nda uçurtma sörfü konusunda eğitim veren okullar bulunmaktadır. İlkbaharın ortasından sonbaharın başına kadarki dönem uçurtma sörfü yapmak için en iyi zamandır. Uçurtma sörfü eğitimi veren okullardaki dersler sabah 11’de başlayıp akşam 7’ye kadar devam etmektedir.

Sakartepe Seyir Terası

Sakartepe Seyir Terası, Gökova’nın eşsiz doğasını ve denizin berrak sularını görmek isteyenler için mükemmel bir konuma sahiptir. 903 metre yükseklikten bulunan seyir terası, Gökova’nın müthiş manzarasını ayaklarınızın altına sermektedir. Seyir terası ayrıca, yamaç paraşütü yapanların da çok uğradığı bir yerdir. Eğer seyahatinizin daha heyecanlı geçmesini istiyorsanız, buraya gelip eğitimli bir hoca ile birlikte yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Akyaka’da yapılacak aktiviteler

Kitesurf

Cennetin yeryüzündeki adresi olan Akyaka’da yapabileceğiniz pek çok aktivite mevcut. İşte Akyaka’da yapabileceğiniz aktiviteler.

Azmak Nehri’nde tekne turuna katılın

Akyaka’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri Azmak Nehri’nde tekne turuna katılmak olacaktır. Nehirde tur yapan teknelerin kapasiteleri 10-15 kişilik. Bu tekneler tıpkı bir dolmuş gibi sıra bekliyor ve doldukça tur başlıyor. Nehirde tekne turu yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor ve seferler akşama kadar devam ediyor.

Günübirlik tekne turları ile koyları gezin

Eğer Azmak Nehri’ndeki turu tamamladıysanız, sıra muhteşem koylara gelmiş demektir. Akyaka’daki günübirlik tekne turlarına katılarak, mavi ve yeşilin hakim olduğu koyları görebilir ve bu koylarda yüzebilirsiniz.

Kamp yapın

Akyaka‘daki en ünlü kamp alanı Akyaka Orman Kampı’dır. Bu kamp alanı, ilk defa kamp yapacaklar için uygun koşullara sahiptir. Burada ayrıca, sıcak su, tuvalet, mutfak ve elektrik gibi pek çok ihtiyacınızı giderebileceğiniz yerler bulunuyor. Hatta çadırınız olmadığı takdirde, orman kampında sizlere çadır temin edebiliyorlar.

Mükemmel bir kano deneyimini es geçmeyin

Akçapınar Azmak’ta kano turları düzenleniyor. Burada, Amazon olarak bilinen bir yerde müthiş bir kano deneyimi sunuluyor. Üstelik bu aktiviteyi gerçekleştirmek için kano ile ilgili herhangi bir şey bilmeniz gerekmiyor. Siz kanoda kürek çekerken sizinle birlikte bir tekne geliyor ve yorulduğunuz takdirde kanoyu tekneye bağlayıp çekiyorlar.

Uçurtma sörfü (kitesurf) yapın

Akyaka’daki en ünlü aktivitelerden biri uçurtma sörfüdür. Akyaka’daki rüzgarların uçurtma sörfü için ideal olması ve Kitezone adı verilen sahilin uzun olması, burayı uçurtma sörfü için çok popüler bir yer haline getiriyor. Uçurtma sörfü yapmak için buradaki okullardan eğitim alabilirsiniz ya da uçurtma sörfü yapmayı biliyorsanız okullardan ekipman kiralayabilirsiniz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Similar Posts

Bir cevap yazın