Aktif kurucular iyi yatırımcılar olurlar, ancak iyi risk sermayedarları olurlar mı?

Operatör deneyimi vardır son birkaç yılda risk sermayesinde kritik hale geldi. Pure-play finansal VC’ler, nakitlerinin yanında bina deneyimi getiren yatırımcılara kıyasla yeni başlayanların gözünden düşüyor.

Ancak tüm işletim geçmişleri eşit derecede yardımcı değildir. Bir VC’nin farklı bir alanda deneyimi varsa, bu bir girişime iyi bir şekilde çevrilmeyebilir ve belirli iş kararlarıyla ilgili tavsiyeler hızla geçerliliğini yitirebilir. Şu anda kendileri de başlangıç ​​​​kurucusu oldukları için şirketleri desteklemek için daha uygun olabileceklerini düşünen kişiler tarafından yönetilen, büyüyen bir VC fonları grubu var.

Bu firmalar ve kurucular bir şeylerin peşinde olabilir. AngelList’ten Flex Capital için alınan son veriler, platformu aracılığıyla toplanan kurucu liderliğindeki fonların AngelList’te toplanan diğer fonlardan daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Aslında, verilere göre, fon performansının tüm yüzdelik dilimlerinde, aktif kurucuların liderliğindeki VC fonları, yatırılan sermayenin katlarını karşılaştırırken bu yapıya sahip olmayanlardan daha iyi performans gösterdi. 90. yüzdelik dilimdeki fonlar, dümende bir kurucusu olmayan firmaların rakamlarını neredeyse ikiye katlayan performans ölçümlerini gördü.

Şimdi açık konuşalım, bu veriler kesinlikle tam bir resim vermiyor. Örneğin, kurucu liderliğindeki fonların operatör liderliğindeki firmalarla nasıl karşılaştırıldığını bilmiyoruz. Bu veri seti sadece AngelList’te toplanan fonlara dayanmaktadır, ki bu açıkça sınırlayıcıdır ve bu firmaların yapısının nasıl olduğu belirsizdir; bazıları bir kurucu tarafından yönetilebilir, ancak tam yatırım ekiplerine sahip olabilir.

Ancak şu soruyu soruyor: Aktif kurucular, esasen herkesten daha iyi yatırımcılar mı yapıyor?

Flex Capital’in genel ortağı Jeff Lu için bu modelin değeri açık.

Firmasının ikisi şu anda operatör olarak çalışan ve tam zamanlı yatırımcı olarak hizmet veren Lu olmak üzere üç kurucu ortağı vardır. TechCrunch+’a konuşan Lu, “Son üç yılda Flex’i binlerce kez önermek zorunda kaldım ve bir kurucuya bunun neden daha iyi olduğunu açıklamak zorunda kalmadım,” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın