AI yaratıcılığının yeni seviyeleri … ve bazı zor sorular: TED2023’ün 11. Oturumu Üzerine Notlar

Şair Sarah Kay, 20 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 11. Oturumuna ev sahipliği yapıyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

TED2023’ün 11. oturumu, dizginlenemeyen hayal gücünün bir kutlamasıydı. Hayal gücü tam olarak nedir? Şair ve oturumun yardımcı sunucusu Sarah Kay’e göre bu, olanı fark etme, görme ve gözlemleme – ve sonra olmayan ama olabilecek olanı hayal etme, inşa etme ve genişletme yeteneğidir. Bu klasik eklektik akşam seansında sekiz konuşmacı ve bir icracı tam da bunu yapmada öncülük etti.

Olay: TED2023’ün 11. Oturumundan Konuşmalar: Olasılık, sunuculuğunu şair Sarah Kay ve TED’in küratörlük başkanı Helen Walters’ın üstlendiği konuşma

Ne zaman ve nerede: 20 Nisan 2023 Perşembe, Vancouver, BC, Kanada’daki Vancouver Convention Center’da

Konuşmacılar: Lonneke Gordijn, Vinu Daniel, Misan Harriman, Melissa Villaseñor, Imran Chaudhri, Lucas Rizzotto, Ersin Han Ersin

açılış şiiri: Şair Sarah Kay New York City’de “Bewilderville sokaklarında dolaşırken” gördüğü harika şeylerden bazılarını paylaşıyor ve hepimizi “evren aradığında cevap vermeye” teşvik ediyor.

Verim: Kendini “dans pisti iblisi” olarak tanımlayan şarkıcı-söz yazarı Toliver “Ne Söyle” ve “Gerginim” performansıyla evi sallıyor.

Kısaca görüşmeler:

Deneyimsel sanatçı Lonneke Gordijn, 20 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da düzenlenen TED2023: Possibility’nin 11. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Jasmina Tomic / TED)

Doğa asla durağan değildir, diyor deneyimsel sanatçı Lonneke Gordijn, yaratıcı ortağı Ralph Nauta ile yaptığı çalışmalarda bu ilkeden ilham alıyor. Birlikte doğayı çağrıştıran ve sihirle sınırlanan sanat eserleri yarattılar ve dünyanın gizemlerinden yararlanmak için Studio Drift’i kurdular. Gordijn anlatıyor Utangaç, tavandan aşağı süzülen, açılıp kapanan, çiçekler gibi etkileşime giren ışıkların bir enstalasyonu ve izleyicilerinde farklı tepkiler uyandıran farklı mekanizmaları ve ritimleri keşfederek nasıl devam eden bir sanat eseri haline geldiğini. Mırıldanmalardan (bir yere giden, lidersiz, birlikte hareket eden yaratıklar) etkilenen Gordijin, büyüleyici Burning Man’de çölde uçan bina büyüklüğünde bir insansız hava aracı sürüsünden oluşan araştırma destekli, yazılım güdümlü çevresel sanat eserinin gelişen sürecini paylaşıyor. Tümü. Beklenmedik bir şekilde, TED Tiyatrosu’nun gölgelerinde saklanan devasa bir beton bloğu ortaya çıkarıyor, tıpkı sihir gibi, ağırlıksız hale geliyor ve Gordijn’in üzerinde süzülmeye başlıyor… seyircilerin üzerinde… neredeyse canlanmış ve yolunu bulmaya çalışıyormuş gibi. Eve dön.

Vinu Daniel, 20 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 11. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Jasmina Tomic / TED)

Ya daha iyi bir dünya inşa etmek için atık koyabilseydik? İklime duyarlı mimar Vinu Daniel muhteşem ama faydacı mekanlar yaratmak için plastik, lastik ve çamur gibi yerel, atılmış malzemeleri kullanan yeni, doğal inşaat teknikleri geliştirerek tam olarak bunu yapıyor. Tasarım firması Wallmakers, gezegenimizi göz önünde bulundurarak inşa ettiğimizde nelerin mümkün olduğunu göstererek, manzaraya uyum sağlayan rüya gibi evler, okullar ve daha fazlasını inşa ediyor.

Misan Harriman, 20 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 11. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)rent a car 34

Sanat savunucusu arkadaşı Sussex Düşesi Meghan Markle tarafından sıcak bir video tanıtımı verildi Misan Harrimanzengin kültürel deneyimlere olan sevgisi, gençliğinde internet tarafından ateşlendi. Özellikle kendisi gibi yatılı okul derslerinde yeterince uyarılmadığını hisseden disleksik Nijeryalı bir çocuk için “sonsuz bir olağanüstü kitaplık” olduğunu söylüyor. Harriman, merhum kocası Martin Luther King Jr.’ın cenazesinde Coretta Scott King’in bir resmini gördükten sonra içerik gözlemcisinden sanatçıya geçti – bu ona fotoğrafın bu hayatta yapmamız gereken işi ortaya çıkarma gücüne sahip olduğunu gösterdi. George Floyd öldürüldüğünde, Harriman kamerasını Londra’da patlak veren protestolara götürdü ve hayatımızın en büyük sivil haklar hareketlerinden birini yakaladı – ve Martin Luther King III, sosyal medyada onun bir görüntüsünü paylaştı ve milyonlar onun çalışmalarının aydınlattığını gördü . Afrika Boynuzu’ndaki açlık krizine işaret ederek, hepimizi çevremizdeki dünyada yapılması gerekenlere korkusuzca bir göz atmaya ve ardından bir şeyler yapmaya çağırıyor.

Melissa Villaseñor TED2023’ün 11. Oturumu: Olasılık 20 Nisan 2023, Vancouver, BC, Kanada. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Sırasında Cumartesi gecesi canlı şap Melissa Villasenor Esrarengiz ünlü izlenimleriyle komedi başarısı kazandı, çoğu zaman kahkahaların kendisi için değil, karakterler için olduğunu hissetti. Kimliğini ve aile öyküsünü sahneye odaklayarak, kişisel savunmasızlığı klasik ses parçalarıyla (düşün: Sandra Bullock, Britney Spears, Dolly Parton ve daha pek çoğu) birleştirmeyi nasıl öğrendiğini paylaşıyor. Dokunaklı, komik yolculuğuyla Villaseñor, onları gerçekleştirdikten sonra ne yapacağınızı bilmeseniz bile herkesi kendileri olmaya ve hayallerine inanmaya teşvik ediyor.

Imran Chaudhri, 20 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 11. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Masaüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayara, akıllı telefona ve akıllı saate, son yıllarda cihazlarımız küçüldü ve daha güçlü hale geldi. Kullanıcı deneyimi vizyoneri ve Humane kurucu ortağı imran chaudhri bu ilerlemedeki bir sonraki adımın çok daha radikal olacağını söylüyor. Yapay zekanın gücünü kullanarak cihazlarımız tamamen ortadan kalkacak ve insan-teknoloji ilişkisi “ekransız, kusursuz ve algılayıcı” bir hale gelecek. Chaudhri, amacını belirtmek için, göğüs cebinde duran ve sözlerini – ve sesini – Fransızcaya çevirebilen, yerel alışveriş önerileri isteyebilen ve bir çikolatanın diyet kısıtlamalarına uyup uymadığını değerlendirebilen, şirketinin henüz piyasaya çıkmamış cihazına göz atıyor. Yapay zeka destekli teknolojinin ekranları ortadan kaldıracağı, günlük hayatımızda daha aktif ve verimli olmamıza yardımcı olacağı bir gelecek öngörüyor.

Lucas Rizzotto, 20 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 11. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Jasmina Tomic / TED)

Sanat ve teknoloji arasındaki ilişki nedir? Geçmişte, diyor karma gerçeklik deneyimsel sanatçısı Lucas Rizzotto, sanatçılar genellikle mühendislerin daha sonra inşa ettikleri yeni gerçeklikler hayal ettiler (örneğin, bilimkurgu yazarlarının etkisini düşünün). Ancak güçlü teknoloji daha erişilebilir hale geldikçe, Rizzotto, sanatçıları kendilerini teknoloji aracılığıyla ifade etmeye teşvik ederek bu formülü tersine çevirmek istiyor – çünkü yaratmaya değer bir vizyona götüren, teknik beceriden çok perspektiftir. Kendi serbest keşiflerinin çeşitli beklenmedik ve keyifli yeniliklere nasıl yol açtığını paylaşıyor: bir enstrüman gibi çalabileceğiniz bir takım elbise ve artık grup terapisi olarak uyarlanan yalnız insanlar için bir oyun. Rizzotto, “Anlamadığımız teknolojiyi alıp ona bir sanatçı olarak yaklaştığınızda, geleneksel bir mühendisin asla yapmayacağı şeyleri yapıyorsunuz” diyor.

Ersin Han Ersin, 20 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da düzenlenen TED2023: Olasılık 11. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Jasmina Tomic / TED)

Bir ağaç olmak, bütün bir ekosistemi birbirine bağlayan geniş bir ilişkiler ağına ev sahipliği yapmak nasıl bir duygu? Akıllara durgunluk veren bir konuşmada, sanatçı Ersin Han Ersin Bizden dev bir sekoya ağacına adım atmamızı, kabuğunun arasından içerideki yaşam dokusuna bakmamızı istiyor. Marshmallow Laser Feast adlı sanat kolektifinin yanı sıra bilim adamları, programcılar, yapı mühendisleri ve daha fazlasından oluşan ekiplerle ortaklaşa yarattığı çok duyumlu, karma gerçeklik enstalasyonlarına bir tur atıyor ve teknoloji kavramını nasıl keşfettiklerini paylaşıyor. umweltveya farklı organizmaların benzersiz duyusal dünyası. Çalışma, bitkiler, hayvanlar ve mantarlar arasındaki ilkel ilişkiyi yeniden düşünme ve insanın doğal dünyadan ayrılması mitini ortadan kaldırma çabasıdır. “Ağaçlar bizim olduğumuz kadar biz de ağacız” diyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın