Beynimizin yakında nasıl geliştirilebileceğini keşfetmek: TED2023’ün 6. Oturumu Üzerine Notlar

TED’in küratörlük başkanı Helen Walters, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

TED2023’ün akıllara durgunluk veren 6. Oturumunda, nöroteknoloji, akıl sağlığı ve beyin-bilgisayar arayüzlerindeki buluşlar ana sahneyi aldı ve yedi harika konuşmacı beynimizin yakında nasıl bir üst düzeye geçebileceğine dair fikirlerini paylaştı.

Olay: TED2023’ün 6. Oturumundan Konuşmalar: Olasılık, ev sahipliğinde TED’in küratörlük başkanı Helen Walters

Ne zaman ve nerede: 19 Nisan 2023 Çarşamba, Vancouver, BC, Kanada’daki Vancouver Convention Center’da

Konuşmacılar: Luis von Ahn, Andy Dunn, Francesca Hogi, Gus Worland, Maya Shankar, Nita Farahany, Conor Russomanno

Kısaca konuşmalar:

Eğitim eşitliği teknoloji uzmanı Luis von Ahn, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Eğitimi genellikle eşitleyici bir güç olarak düşünürüz, ancak eğitime eşit olmayan erişim aslında eşitsizliği daha da kötüleştirir. Memleketi Guatemala’daki deneyiminden motive olan, eğitim eşitliği teknoloji uzmanı Luis von Ahn iddialı bir misyon üstlendi: küresel olarak eğitime erişimi artırmak. Bu çabanın beyni olan Duolingo’nun şu anda yüz milyonlarca kullanıcısı var. Ancak Duolingo’yu tasarlarken von Ahn büyük bir sorunla karşılaştı: Size gerçekten bir şeyler öğretmek için tasarlanmış bir uygulama, insanların şimdiye kadar yarattığı en bağımlılık yapan şeylerden bazıları olan TikTok ve Instagram gibi platformlarla nasıl rekabet edebilir? Duolingo akıllı telefon uygulamalarının “brokoli”siyse, von Ahn “tatlı gibi brokoliye tat vermesi” gerektiğine karar verdi. Sonuç: Sosyal medyanın ve mobil oyunların psikolojik tekniklerini iyi bir amaç için kullanan bir uygulama.

Akıl sağlığı gerçeği anlatan Andy Dunn, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Akıl sağlığı doğrucu Andy Dunn 20’li yaşlarının başında bipolar I bozukluğu nedeniyle manik ataklardan acı çekmeye başladı, aynı sıralarda son derece başarılı çevrimiçi perakende şirketi Bonobos’u kurdu. Bu tür akıl sağlığı sorunlarının, genellikle “çılgın” fikirleri nedeniyle alkışlanan ve daha karanlık “gölgeleri” göz ardı edilen girişimciler arasında daha yüksek oranlarda ortaya çıktığı gösterilmiştir. Dunn, akıl sağlığı yolculuğunu paylaşıyor ve girişimcilerin yönetim kurulu içinde ve dışında sorumlu tutulurken “çılgın rüyalar görebilecekleri” bir gelecek vizyonu sunuyor. Herkes için daha erişilebilir, uygun fiyatlı sağlık hizmeti çağrısında bulunuyor ve herkesten sevgi ve liderliğin gerçekten koşullu doğasını düşünmesini istiyor. Dunn, “Biz öyle olduğumuzu düşündüğümüzde bile girişimciler tanrı değildir” diyor.

Aşk koçu ve podcast sunucusu Francesca Hogi, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Jasmina Tomic / TED)

Aşk koçu, podcast sunucusu ve TED topluluk üyesi “Nasıl sevileceğini bilerek doğdunuz” diyor Francesca Hogi. Binlerce kişiyle romantik umutları ve hayalleri hakkında konuşarak 10 yılını harcadı ve “Aşkı satın alamazsanız da sevilmek için değerinizi satın alabilirsiniz” iddiasındaki yanlış pazarlamanın yaygınlığını ortaya çıkardı. Hogi, bu propagandanın bizi aşkın içsel ve sonsuz yerine dışsal ve kıt olduğuna inandırdığını söylüyor. Gerçek aşkı bulmak için, kendi içinizde sevgiyi geliştirmekle başlamanızı ve “çok uzun süredir sattığınız sığ aşk fantezisini aşmanızı” söylüyor.rent a car 34

Mental zindelik savunucusu Gus Worland, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Gilberto Tadday / TED)

Pek çok insan fiziksel olarak formda olma ihtiyacından bahsediyor, ancak zihinsel olarak formda mı? O kadar değil. Radyo sunucusu Gus Worland insanların mücadele ettiklerinde bunu fark etmeleri, bunun hakkında nasıl konuşacaklarını öğrenmeleri ve yardım isteyecek kadar savunmasız olmaları için gereken becerileri ve “duygusal kasları” geliştirmelerine yardımcı olarak bunu değiştirmeye çalışıyor. Worland, kar amacı gütmeyen Gotcha4Life ile intiharı sona erdirme ve akıl sağlığı sorunları etrafındaki damgayı kırma umuduyla bu çalışmayı yayıyor. Yıllar önce kendi canına kıyan ve herkese “kendi köylerine bakmaları” ve bugün hayatlarındaki en önemli insanları kontrol etmeleri çağrısı yapan en iyi arkadaşı ve akıl hocasının hikayesini paylaşıyor. Nereden başlamalı? Sizin için en çok anlam ifade eden kişilere bu kısa mesajı göndermek kadar basit olabilir, Worland şöyle diyor: “Seni seviyorum. Seni özledim. Yakında görüşürüz xoxo.”

Bilişsel bilimci Maya Shankar, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Jasmina Tomic / TED)

Siz kimsiniz ve değişim karşısında nasıl dönüşürsünüz? bilişsel bilimci Maya Şankar dünya ayaklarınızın altından kayıyormuş gibi hissettiğinde kim olduğunuzu öğrenmek için sorabileceğiniz üç soru paylaşıyor. Birincisi: “Bu değişiklik, yapabileceklerinizi nasıl değiştirir?” Ardından, “Bu değişiklik değer verdiğiniz şeyi nasıl değiştirebilir?” Üçüncüsü: Bu değişiklik kendinizi nasıl tanımladığınızı nasıl değiştirebilir? Shankar, konfor alanlarının ve katı zihniyetlerinin dışına çıkan ve kendilerini daha iyiye doğru değişmiş bulan insanların hikayelerini ve değişimin arkasındaki bilimi paylaşıyor. Belki onların deneyimleri ve ayrıca Shankar’ın kendi hikayesi aracılığıyla, yeni, daha az seyahat edilen ancak daha ödüllendirici ve olasılıklarla dolu geniş bir yol sizi bekliyor.

Nöroteknoloji etik uzmanı Nita Farahany, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Jasmina Tomic / TED)

Bir dizi giyilebilir cihaz ve diğer cihazlar aracılığıyla vücudumuzun ayrıntılarını (kalp atış hızı, kan basıncı, sıcaklık ve hatta çok yüksek sesle horlayıp horlamadığımızı) takip edebilsek de, beyin aktivitemizi takip etmemize izin veren çok az teknoloji var. Bütün bunlar değişmek üzere. nöroteknoloji etik uzmanı Nita Farahany en özel verilerimizi kaydetmemizi sağlayacak teknolojinin şafağına nasıl tanık olduğumuzu gösteriyor: düşüncelerimizi ve arzularımızı haritalayan elektromanyetik darbeler. Bu bilgi daha sonra depresyondan epilepsiye kadar her şeyi tedavi etmemize yardımcı olabilecek beyin uyaranları aracılığıyla kendimizi programlama potansiyelimizin kilidini açacaktır (ve aslında zaten kilidini açmaktadır). Ancak bir sorun var. Beyin verilerimizi kim topluyor ve bunu nasıl kullanacaklar? Farahany, tanınan ve korunan bir “bilişsel özgürlük için insan hakkı” olmadan, mikro hedefleme, gözetleme ve manipülasyonun kurbanı olabileceğimiz kadar şifadan da kolayca yararlanabileceğimizi savunuyor.

Nöroteknolog ve mucit Conor Russomanno, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık’ın 6. Oturumunda konuşuyor. (Fotoğraf: Ryan Lash / TED)

Yıllar önce, Parsons’ta öğrenciyken, nöroteknolog ve mucit Conor Russomanno kendi beyninin işleyişine bakmayı hayal etti ve tam da bunu yapmak için düşük maliyetli, tek kanallı bir EEG makinesi yarattı. Bu ilk atılımdan itibaren Russomanno, akıllara durgunluk veren insan-bilgisayar arayüzleri oluşturmak için yalnızca beyni değil, insan vücudunun ihmal edilmiş kaslarını da kullanan bir teknoloji geliştirdi. Russomanno, hareket bozukluğu nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan çalışma arkadaşı Christian Bayerlein’ın yardımıyla, Bayerlein’ın nörosensörlerle donatılmış bir optik kulaklıkla birlikte körelmiş kas kontrolünü kullanarak bir insansız hava aracını şaşkın izleyicilerin üzerinden uçurmasına olanak tanıyan bir sistemi gösteriyor. Russomanno’nun çalışması, nihai hayalinin – iki yönlü bir beyin-bilgisayar arayüzünün – beynin kendisi kadar tüm sinir sistemimize (biliş veya “zihin”) bağlı olduğunu vurguluyor.

Katılımcılar, 19 Nisan 2023’te Vancouver, BC, Kanada’da TED2023: Olasılık etkinliğinde TED Tiyatrosu’na giriyor. (Fotoğraf: Ryan Lash / TED)

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada