AFAD’dan Marmara Bölgesi için ihtar

AFAD’dan Marmara Bölgesi için ihtarAFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM), hava tahminleri doğrultusunda İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Edirne valiliklerine uyarı mesajı gönderdi.

AFAD, vatandaşları da muhtemel su baskını ihtimaline karşı ev ve iş bölgeleri için önlem almaya, araçlarını dolu yağışı ihtimaline karşı koruyacak tedbirler almaya çağırıyor. Dışarıda olmaları niteliğinde, uçabilecek çatı, devrilebilecek ağaç ve direklerin yanı sıra ulaşım zorlukları ile karşılaşabileceklerini hatırlatıyor. Ayrıca ayak bileğine gelen sel sularının bir insani sürükleyebileceğini anımsatarak sel sularına girilmemesi mevzusunda uyarıyor.

AFAD, valiliklere, ani sel, su baskını, dolu, kısa sureli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara hazırlıklı olmaları için ihtar mesajı gönderdi. Dikkatli ve önlemli olma çağrısı yapmış oldu. Mesajda, ilgili birimlerin uyarılması, yazışma kanallarının açık tutulması, ihtiyaç duyulabilecek araç, iş makinesi ve personel planlamasının hazır bulundurulması istendi. Teyakkuza geçilerek gerekli tedbirlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale birimlerinin hazır halde bekletilmesi hatırlatıldı.

30 Ağustos Salı Günü

Yağışların, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Edirne’nin güneyinde mahalli olarak güçlü (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların etkisini bölgenin batısında akşam saatlerinde, şimal ve doğu kesimlerinde gece saatlerinde kaybetmesi planlanıyor.

Vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, mahalli dolu yağışı, yağış anında güçlü rüzgAr ve fırtına ile hortum benzer biçimde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olması gerektiği vurgulandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın