Abdülhamid Han Gemisi göreve başlıyorGüney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonrasında 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca ismi “Abdülhamid Han” olarak açıklanan, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak sondaj gemisindeki emek harcamalar tamamlandı.

2,5 aydır Mersin’in Taşucu Limanı’nda kalan Abdülhamid Han sondaj gemisinin bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmalarının bitmesiyle teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak bugün Akdeniz’de göreve başlamış olacak. Fatih, Kanuni ve Yavuz’un peşinden Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi ve dünyanın beşinci büyük vapur olma hususi durumunu taşıyan Abdülhamid Han’ı bugün kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yolcu edecek. Geminin bulunmuş olduğu alanda bütün hazırlıklar tamamlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelmiş olarak hem inceleme hem de bilgi almasının peşinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamış olduğu benzer biçimde Akdeniz’de Türkiye’nin yetki alanı içinde arama çalışmalarına başlayacak.

Vatandaşlar gururla takip ediyor

Geminin uğurlanması için bölgeye gelen tatilcilerden Nihal Demirsoy, “Bugün Abdülhamid Han gemimiz ilk seferine çıkacak gururluyuz, mutluyuz” dedi.

Geminin uğurlanma töreni için gelenlerden Hamiyet Polat ise “Gemimiz gidiyor diye üzgünüz. Çünkü manzaramız gidiyor fakat gururlu ve onurluyuz. Bugün Cumhurbaşkanımız gelecek, bilhassa onun için buradayız. Dünden karşılamaya yönelik geldik. Çok güzel, ne mutlu ki hepimiz Türk’üz” diye konuştu.

238 metre boyunda 12 bin 200 metre kareye kadar sondaj yapabilme özelliğine haiz

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift emniyet sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı bununla birlikte en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor. Çift kule ile etken konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor. Dünyadaki 5 gemiden kabul edilen Abdülhamid Han’ın 62 bin groston ağırlığında bir gemi olduğu kaydedildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın