AB’de ‘Ruslara vize yasağı’ tartışması

AB’de ‘Ruslara vize yasağı’ tartışmasıAvrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle Rusya’ya vize yasağı getirilmesi önerisini değerlendiriyor sadece önerinin kabul görmesi mümkün görünmüyor.

AB ülkelerinin dışişleri bakanları AB devre başkanı Çekya’nın başkenti Prag’da gayriresmi toplantının ikinci gününde bir araya geldi.

Bakanların gündeminde ön sıralarda bulunan konulardan birini Rus vatandaşlarına vize yasağı getirilmesi önerisi bulunuyor. Bugünkü toplantı gayriresmi vasıf taşıdığı için bir resmi karar alınmayacak sadece bakanların siyasi kararlarını bildirmesi planlanıyor.

Öneriyi destekleyenler arasında Baltık ülkeleri ve Finlandiya, Danimarka, Polonya, Çekya gibi AB üyeleri yer ediniyor. Bu ülkeler Rus vatandaşlarının AB ülkelerine girmesinin ulusal güvenlik meselesi olduğunu gerekçe göstererek AB genelinde bir yasak getirilmesini talep ediyor.

Yasağın savunucuları, “Ukrayna’ya hücum eden bir ülkenin vatandaşlarının Avrupa’da gezip tozmasına, tatil yapmasına, alışverişe çıkmasına izin verilmesi”nin ahlaken müsait olmadığı görüşünü de dile getiriyor.

Ukrayna hükümeti de AB’ye bu önerinin kabul edilmesi mevzusunda baskıda bulunuyor.

AB yetkilileri ise konunun hassas bulunduğunu vurgulayarak “toplumlar arasındaki ilişkileri bozmamak” adına bu konuda dikkatli davranılması icap ettiğini, bunun “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı olduğunu”, Rus halkını toptan cezalandırmanın doğru olamayacağını belirtiyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bu konudaki görüşünü açıklarken, “Rusya ile gelecekteki, bu savaşın bitmesinden sonraki ilişkilerimizi düşünmek zorundayız.” dedi.

Fransa ve Almanya şeklinde ülkeler yasağa karşı

Ruslara vize yasağına karşı çıkanlar arasında ise Fransa, Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rus yönetimi şeklinde AB üyeleri bulunuyor.

Fransa ve Almanya, AB dışişleri bakanları toplantısı öncesinde kendi duruşlarını aktaran bir belge hazırlayarak Rus vatandaşlarına toptan yasak getirilmesine karşı çıktıklarını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da sıradan Ruslarla Putin destekçileri arasına çizgi çekmek icap ettiğini söylemiş oldu.

Rus oligarklara esasen yasak getirildiğini belirten Colonna, “Fransa’ya veya Avrupa’ya alışverişe gelecek olanlar bu kişiler değil.” dedi.

Schengen üyesi AB ülkelerinin üçüncü ülke vatandaşlarına vize verip vermemeleri kendi yetkilerinde bulunuyor. Nitekim toptan bir vize yasağı olmadan da yasak önerisini destekleyen ülkeler Rus vatandaşlarına yönelik vize kısıtlamalarına kendi kendilerine başladı.

Örneğin Finlandiya, Rusların ülkeyi kullanarak diğer Avrupa ülkelerine geçmesini engellemek adına vize verme oranlarını daha önceki hacmin yüzde 10’una indireceğini açıklamıştı.

Çekya ve Polonya ise savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Rus vatandaşlarından vize başvurusu almayı kesmişti.

Vize kolaylığı anlaşması askıya alınacak

Rus vatandaşlarına yönelik AB vize yasağı önerisi yerine bugünkü görüşmede Rusya ile AB içinde vizelerin kolaylaştırılmasını öngören anlaşmanın askıya katılımı umut ediliyor.

Bu kararla Rus vatandaşlarının AB ülkelerinden vize alması zorlaşacak. Rusların vize başvurularında daha çok evrak istenecek, vize işlemleri daha uzun sürecek ve vize başvuru ücretleri artacak.

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın