ABD ve İngiltere’den sonra en çok dizi ihraç eden ülke Türkiye oldu

ABD ve İngiltere’den sonra en çok dizi ihraç eden ülke Türkiye oldu

The Economist’in haberine göre, Türkiye dünyada en çok dizi ihraç eden üçüncü ülke. Verilere göre 2020 ile 2023 yılları arasında Türk dizilerine olan talep %184 arttı.ABD ve İngiltere'den sonra en çok dizi ihraç eden ülke Türkiye oldu

‘);
}

Türk dizileri dünya çapında büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. Yalnızca Orta Doğu’da değil, Avrupa ve Latin Amerika’da da geniş bir izleyici kitlesi kazanan Türk dizileri, The Economist dergisine konu oldu.

Veri firması olan Parrot Analytics’in araştırmasına göre, 2020 ile 2023 yılları arasında Türk dizilerine olan küresel talep %184 arttı. Kore dizilerine olan talep %73 olarak açıklandı.

2023 yılında yeni Türk dizilerinin en büyük üç ithalatçısı İspanya, Suudi Arabistan ve Mısır oldu.

ABD ve İngiltere'den sonra en çok dizi ihraç eden ülke Türkiye oldu - 1

İstanbul Ticaret Odası, Türkiye’nin televizyon ihracatının 2022’de 600 milyon dolara ulaştığını tahmin ediyor, bazı analistler satışlarının yakında milyarlara ulaşacağını öngörüyor.

Televizyon veri firması Glance’e göre ise 2023’ün ilk yarısında İspanya‘da en popüler üç yapım, Türk dizisiydi.

The Economist’in yazısında Türkiye’de her hafta bir bölüm yayınlanan ve üç saati bulan dizilerin, diğer ülkelerde daha kısa bölümlere ayrıldığı ve daha uzun süre ekranlarda yayınlandığı belirtiliyor.

DUBLAJ VE ALTYAZI SEÇENEĞİ

Diğer ülkelerde yayınlanan diziler genelde dublajlı olarak yayınlanıyor. İspanyolca dublajın İspanya’da ve birçok Latin Amerika ülkesinde kullanılması izleyici için kolaylık sağlıyor. Lehçe veya Yunanca gibi diller için altyazılı seçeneği daha çok tercih ediliyor. Bu sayede izleyiciler Türkçe öğrenmeye bile başlıyor ve dublajlı yayını beklemek zorunda kalmıyor.

NEDEN BU KADAR ÇOK İZLENİYOR?

The Economist’e göre göz alıcı manzaralar, lüks kostümler, güzel ve yakışıklı oyunlar, Türk dizilerini çekici kılıyor.

  • Etiketler :
  • Haberler –
  • Televizyon
  • Film
  • N-Life
  • N-Life Magazin
  • Dizi
  • N-Life Kültür&Sanat

Yorum yapın