81 ilin mesken fiyat ve kira bedelleri

81 ilin mesken fiyat ve kira bedelleriTürkiye genelinde başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak suretiyle mesken metrekare satış fiyatları ve kira bedelleri doruk yapmış oldu.

İnşaat maliyetlerindeki artış, mesken arzının azalması, kentsel dönüşüm çalışmaları sebebiyle yıkılan binalardan kiraya çıkanların ve mültecilerin oluşturduğu talep gibi faktörler fiyat artışında müessir oldu.

Endeksa.Com’un Ekonomist Dergisi’ne hususi yapmış olduğu çalışmayla Türkiye’nin 81 ilindeki konut metrekare satış tutarları ile kiralarının son üç yıllık değişimini mercek altına aldık.

Ülkemizde ve dünyada pandemiyle beraber insanların ömür tarzında ciddi değişiklikler oldu; kapanmalarda
evlerinde uzun süreler vakit geçiren, işleri evlere taşınan insanların ömür alanlarından beklentileri de değişti.

Geniş balkonlu, bahçeli evler öne çıkarken, büyük kentlerde bunalanların bir kısmı da hayallerini erkene alıp Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki sayfiyelere taşındı.

Taşınmaların ve yer değiştirmelerin artması, piyasaya sunulan yeni mesken arzının azalması, öğrencilerin yurt ve barınma sorununun çözülmemesi, geçtiğimiz yıllarda amme bankalarınca düzenlenen faiz indirimi kampanyasının etkisiyle hareketlenen mesken piyasasında başta sayfiyeler olmak üzere birçok kentte mesken tutarları ile kiralar doruk yapmış oldu.

Evlenme, boşanma, yeni eve çıkma benzer biçimde nedenlerle vatanımızda her sene bir milyon adetlik yeni konut talebi oluşurken arzın azalmasıyla piyasanın dengesi bozuldu. Kira artışını düzenlemeye yönelik alınan tedbirler de ne yazık ki piyasada dengelerin oturmasına yarar sağlayamadı.

Haberin ayrıntıları Ekonomist’in bu haftaki sayısında. Satın almak için tıklayın.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın