40 Yaş Altı 40 genç CEO

40 Yaş Altı 40 genç CEOİş dünyasının genç liderleri, başarı öyküleri yazmaya devam ediyor. Bu yıl yedincisini gerçekleştirdiğimiz ‘40 Yaş Altı 40 CEO Araştırması’nın sonuçlarına göre; genç liderler yönettikleri şirketlerde önemli bir büyüme hamlesine imza atmış durumda.

40 Yaş Altı 40 CEO Araştırması’nın ciro ve istihdam verileri genç yöneticilerin verdikleri sıkıntılı mücadeleyi gösterirken, yönettikleri toplam ciroda ise bir önceki yıla bakılırsa yüzde 149,2 artışa işaret ediyor. Geçen sene 40 genç CEO’nun yönettiği ciro 56,5 milyar TL iken, bu sene bu rakamın 140,8 milyar TL’ye yükseldiği görülüyor.

Yine mühim bir gösterge olan istihdamda da yükseliş dikkat çekiyor. Bu yıl genç liderlerin yönettikleri toplam istihdam 82 bin 357 kişi oldu.

Pandeminin getirmiş olduğu değişim sürecine hızla adapte olan genç yöneticiler, enflasyonist baskının damgasını vurmuş olduğu zorlu ekonomik koşullara karşın geçen bir yılda başarıya ulaşmış sınav verdi.

Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu yavaşlama eğilimi, ekonomide daralan istek, iş gücü piyasasındaki negatif eğilim, yüksek döviz kuru, tutulamayan enflasyon şeklinde yapısal sorunlara karşın genç yöneticiler, lideri oldukları şirketleri büyütmeyi başardı.

Bu sene yedincisini gerçekleştirdiğimiz ‘40 Yaş Altı 40 CEO Araştırması’ bu başarıyı net bir biçimde gözler önüne seriyor. Geçen sene araştırmamızda yer edinen 40 genç CEO, toplamda 56,5 milyar TL’lik bir ciroyu yönetirken, bu yıl bu rakamın 140,8 milyar TL’ye çıkmış olduğu görülüyor.

Ekonomist dergisi olarak iş dünyasında genç yöneticilerin yükseliş serüvenine ışık tuttuğumuz 40 Yaş Altı 40 CEO araştırması, ciro ve istihdamda büyümenin gelecek yılda süreceğine işaret ediyor.

Yatırıma ara vermeden, yurtdışı adımları hızlandırarak liderlik ettikleri şirketleri global markalaşma sürecine hazırlayan genç liderler, yönettikleri gruplarda istihdamı da artırdı.

Geçen sene 67 bin olan genç liderlerin yönettikleri toplam istihdam, bu sene 82 bin 357 kişiye ulaştı.

Haberin ayrıntıları Ekonomist’in bu haftaki sayısında. Satın almak için tıklayın.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın