35 şehirde bugünden itibaren başladı! 65 yaş ve üstüne dışarı çıkma uyarısı yapıldı: Bu saatler arasında geçerli olacak Güncel

35 şehirde bugünden bu yana başladı! 65 yaş ve üstüne dışarı çıkma ikazsı yapıldı: Bu saatler içinde geçerli olacak Güncel, başvuru sitemizde 35 şehirde bugünden bu yana başladı! 65 yaş ve üstüne dışarı çıkma ikazsı yapıldı: Bu saatler içinde geçerli olacak ile alakalı araştırma yaptık. 

Türkiye, eylül ayının son günlerinde sağanak yağışların etkisi altına girdi. Marmara, Ege ve İç Anadolu’nun bir bölümünde yoğun yağışlar yaşandı. Bilhassa İstanbul’da sarı kodlu yağış ikazsı sonrası Avrupa yakasında birden fazla ilçeyi su bastı. Değerlendirmelere göre hava sıcaklığının 20 derece dhadiselerina inmesi bekleniyor. Toplamda 35 ilde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

SARI KODLU UYARI YAPILDI 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, aralarında İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nin olduğu 12 il için sarı kodlu olmak üzere 35 il için gök gürültülü sağanak yağış ikazsı yaptı. Sarı kodlu ikaz, “meteorolojik olayın yaşanması olabilecek bölgelerde alınması gereken önlemlerin planlanması için yapılan bir ikaz” olarak tanımlanıyor. Bu ikazya göre, yağışların yer yer kuvvetli bulunacağı, ani sel, su baskını, senedirım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Yağışların etkili olduğu bölgelerde vatandaşlar zor anlar yaşadı. İstanbul’da özellikle Arnavutköy, Başakşehir, Sultangazi, Eyüpsultan, Silivri, Gaziosmanpaşa, Beşiktaş, Kağıthane ve Şişli ilçelerinde aşırı yağışlardan dolayı göllenmeler ve su baskınları yaşandı. Bazı yollar trafiğe kapandı, bazı araçlar yollarda kaldı. İtfaiye personelleri su baskını olan ev ve iş yerlerine müdahale etti. Vatandaşlar ise evlerinin önünde biriken sularla mücadele etti.

YAĞMURLU SAATLERDE DIŞARI ÇIKMAYIN 

Uzmanlar da sağanak yağış sebebiyle 65 yaş ve üstü vatandaşların dışarı çıkmamasını istedi. Uzmanlar aracılığıyla yapılan bilgilendirmede, “Yağışlı havalarda 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın dışarı çıkmasını tavsiye etmiyoruz. Yağmurda dışarı çıkmanız gerekiyorsa şemsiye kullanın. Islanan ayakkabınızın içinde uzun süre kalmayın. Islanan giysilerinizi değiştirin. Yağmurda dikkat edin” denildi.

Yağışların bugün de devam edeceği tahmin ediliyor. Hava durumu raporlarına göre, Marmara’nın doğusu, Ege’nin iç kesimleri, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Hava sıcaklıklarının ise 2 ila 4 derece azalacağı öngörülüyor.

UYARI YAPILAN İLLER 

Sarı kodlu yağış ikazsı yapılan iller şöyle:

İstanbul: 24

Kocaeli: 27

Balıkesir: 27

Bolu: 23

Bursa: 26

Kastamonu: 24

Sakarya: 26

Zonguldak: 21

Bartın: 25

Yalova: 22

Düzce: 25

Karabük: 25

Yorum yapın