2023 Aralık ayı FED faiz kararı ne oldu?

FED faiz kararı 2023 Aralık ayı için açıklandı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı merakla bekleniyordu. Fed’in para politikası kararları piyasaların odağında yer alırken analistler, bankanın bu yılki son toplantısında art arda üçüncü kez politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmasına kesin gözüyle bakıldığını belirtmişti. İşte 13 Aralık 2023 FED faiz kararı ve detaylar…

FED FAİZ KARARI NE OLDU?

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitedeki büyümenin güçlü temposunun üçüncü çeyrekte yavaşladığına işaret ettiği bildirildi.

Son dakika!  FED faiz kararını açıkladı

İstihdam kazanımlarının yılın başından bu yana yavaşladığı ancak güçlü kalmayı sürdürdüğü kaydedilen açıklamada, işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği aktarıldı. Açıklamada, enflasyonun yıl boyunca yavaşladığı ancak yüksek seyrini koruduğu ifade edildi. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon hedeflediği vurgulanan açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verildiği bildirildi.

Fed faiz kararını bugün açıklıyor: Piyasalar ne bekliyor?

KASIM AYI FED FAİZ KARARI

Kasım ayında Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı ifade edildi.

FOMC’nin maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon hedeflediği kaydedilen açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verildiği aktarıldı.

Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte “güçlü” bir hızda büyüdüğüne işaret ettiği bildirildi.

İstihdam kazanımlarının yıl başından bu yana ılımlı hale gelerek güçlü kalmayı sürdürdüğü belirtilen açıklamada, işsizlik oranının düşük kaldığı ve enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği ifade edildi.

fed faiz

Fed’in para politikası karar metninde fazla değişiklik yapmadığı dikkati çekerken, daha önce “sağlam” olarak tanımlanan ekonomik faaliyetteki büyüme “güçlü” olarak nitelendirildi. İstihdam kazanımlarının ise yılbaşından bu yana ılımlı hale geldiği karar metnine eklendi.

Açıklamada, ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğu vurgulanarak hane halkı ve işletmeler için daha sıkı mali ve kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmasının muhtemel olduğu aktarıldı.

Bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğu ifade edilen açıklamada, FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği belirtildi.

Keşfet

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Piyasalar merakla bekliyordu! Fed faiz kararını açıkladıPiyasalar merakla bekliyordu! Fed faiz kararını açıkladı
30 bin varil petrol üretim seviyesine ulaştık30 bin varil petrol üretim seviyesine ulaştık
Borsa düştü, Demirtaş'ın paylaşımı olay olduBorsa düştü, Demirtaş’ın paylaşımı olay oldu

Yorum yapın