Yunan unsurlarınca saldırılan gemide yaşadıklarını anlattı

Yunan unsurlarınca saldırılan gemide yaşadıklarını anlattıSomali’den yola çıkan ve İnebolu’ya giden Komoros bayraklı “Anatolian” adlı Ro-Ro gemisine, Çanakkale’nin Bozcaada açıklarında internasyonal sularda seyir halindeyken Yunan unsurlarınca rahatsız etme ateşi açılmıştı. Durumun Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri’ne bildirilmesi üstüne bölgeye 2 Türk Sahil Güvenlik botu sevk edildi. Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin bölgeye gelmesi üzerine Yunan unsurları bölgeyi terk etti.

Gemide bulunan 18 personelin (6 Mısır, 4 Somali, 5 Azerbaycan uyruklu şahıs ve 3 Türk vatandaşı) yaralanmadığı saldırı daha sonra Sahil Güvenlik Botları refakatında “Anatolian” isimli Ro-Ro gemisi Karanlık Liman mevkisinde demirledi.

Öte yandan, “Anatolian” isminde Ro-Ro gemisinin 2010 senesinde Filistin’e yardım götürürken İsrail Deniz Komandoları tarafınca saldırıya uğrayan ‘Mavi Marmara’ gemisi olduğu ortaya çıktı. Geminin 2021 senesinde Tuzla tersanesinde Ro-Ro gemisine çevrildiği öğrenildi.

Saldırı hemen sonra yaşadıklarını özetleyen vapur yetkilisi Cengiz Oluç, “Ege’den Bozcaada’ya doğru seyir halindeydik. Yunanistan Sahil Güvenlik Botunun üstünde olduğumuzu gördük, bize durmamızı emrettiler. Durmayıp devam edince ikinci bir bot daha geldi. Üzerimize doğru ateş etmeye başladılar. Botlardan bir tanesi geminin dibine halat atmaya çalıştı. Daha sonrasında Türk Güvenlik Güçlerinden yardım istedik. Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin geldiklerini görür görmez bölgeyi terk ettiler. Yaşadıklarımız ortalama olarak yarım saat “sürdü. Olay esnasında birazcık gerildik ama sakindik, gemide bulunan birkaç arkadaşımız biraz panikledi. Gemide bulunan personelin bir çok başka ülkenin vatandaşı, başka bir ülkede başlarına bu şekilde bir olay ulaşınca paniklediler. Saldırıda vurulan olmadı” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın