Yeni zamlar gündemde! Elektrik zammı, emekli maaşı zammı ve daha fazlası Güncel

Yeni zamlar gündemde! Elektrik zammı, emekli maaşı zammı ve daha fazlası Güncel, başvuru sitemizde Yeni zamlar gündemde! Elektrik zammı, emekli maaşı zammı ve daha fazlası ile alakalı araştırma yaptık. 

1 Ekim itibariyle, yani yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 28. yasama döneminin ikinci yarısı resmen ekranlara gelecek. Siyasi partiler bir araya gelecek, saat 14.00 itibariyle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yasama zamanında bir konuşma yapması bekleniyor.

Meclisin gündemi yoğun; özellikle emeklilere yapılması olabilecek zam, görüşülecek olan anayasa, daha doğrusu anayasa tartışmaları da meclisin öncelikli gündem maddeleri içinde.

Anayasa Tartışmaları

14 Mayıs’taki genel seçimlerin ardından birinci yasama yılına 2 Haziran’da milletvekillerinin yemin merasimleriyle başlanmış, 15 Temmuz’da çalışmalara ara verilmişti. Meclis Genel Kurulu, 2. yasama yılına teamül gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla ekranlara gelecek. Akşam da Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un ilk kez yeni yasama yılı resepsiyonuna ev sahipliği yapacak.

Erdoğan saat 14.00’te Genel Kurul’da iç ve dış siyaset ve ekonomik gelişmelere ilişkin kapsamlı bir konuşma yapacak. Seçimlerden sonra muhalefete yeni ve sivil anayasa çağrısı yapan Erdoğan’ın Meclis açılış konuşmasında hem anayasa hem de meclis işleyişinde değişikliğe ilişkin çağrısını yenilemesi bekleniyor.

3 Ekim Salı günü yasama faaliyetlerine ekranlara gelecek olan meclisin yeni zamanında gündemin en mühim tartışma başlıkları da yeni anayasa ve işleyiş değişikliği olacak. Seçimlerden önce başörtüsünü anayasal güvenceye almak ve ailenin muhafaza edilmesi gerekçesiyle iki maddelik anayasa değişikliği önerisi meclis gündemindeydi.rent a car 34

İktidar partisi öte yandan bu iki maddeyi görüşecek, diğer yandan da muhalefet partileriyle yeni sivil anayasa için görüşmelere ekranlara gelecek. AK Parti Grup Başkanı Abdulhamit Gül başkanlığındaki iktidar partisi heyeti, muhalefet partilerini ziyaret ederek yeni anayasa ve işleyiş değişikliği için nabız yoklayacak. Masaya oturma koşullarına ilişkin görüşler ele alınacak.

Emekli Maaşı Düzenlemesi

Ekonomi bölgesindeki yasal düzenlemeler de meclisin öncelikli gündem maddeleri içinde bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eylül başında açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen hedeflerle alakalı yasal düzenlemeleri de içeren bir torba yasa teklifini meclise sunması bekleniyor.

Depreme hazırlık kapsamı içinde kentsel dönüşümü hızlandırmaya yönelik yasa teklifinin de yeni yasama yılı başlarında TBMM Başkanlığı’na sunulması amaçlanıyor. Riskli binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılabilmesi için hak sahiplerini teşvik etmeye dönük uzun vadeli kredi ve hibe olanaklarının sağlanmasına ilişkin düzenlemeler de bu teklifte bulunacak.

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı da mecliste olacak. Emekli maaşı düzenlemesi için çalışmalar sürüyor. Teklifin Ekim ayı içinde meclisten geçmesi bekleniyor. Teklifin ayrıntı kısmı halen açıklanmadı, fakat emeklilere yapılacak zam oranının enflasyonun üzerinde bulunacağı altı çizildi.

Elektrik Zammı

Elektrikteki zamlı tarife de 1 Ekim Pazar günü itibariyle yürürlüğe girecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Ekim’de uygulamaya girecek yeni elektrik tarifelerine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Sanayi ve ticarethane abonelerine yüzde 20 zam yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oldukça önem verdiği 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler göz önünde bulundurularak konut tarifesi sabit tutuldu. Seçimlere kadar özellikle konut abonelerine yönelik enerji fiyat aralıklarında artış beklenmiyor.

Yorum yapın