Yeme– içmede kadın idareci sayısı artıyor

Yeme– içmede kadın idareci sayısı artıyorErkek egemen sektör olarak bilinen yeme-içme işinde artık hanımefendilerin da ayak sesleri duyuluyor. Son yıllarda restorancılıktan basar üretimine kadar sektörün her alanında kadın girişimcilerin ve yöneticilerin sayısı artmaya başladı.

Dünya genelinde yakın zamana dek yeme-içme sektörü erkek başat bir sektör olarak görülüyordu. Ancak günümüzde bu sektörde kadın şefler ve yöneticiler hem ülkemizde bununla beraber dünya çapında büyük bir yükseliş içinde.

Sektörü hala adam girişimciler domine etse de artık hanım girişimcilerin ve yöneticilerin isimlerini de duymaya başladık.

Kadının doğasında mevcud seviye, özen ve titizlik şeklinde özellikler, özellikle yeme-içme sektöründe mühim bir ayrım yaratıyor.

Yeme-içme sektöründeki hanım yöneticiler, bilhassa kendi organizasyonlarında yarattıkları fırsat eşitliğiyle de dengeli bir dağılımı iş kültürüne yerleştiriyor.

Yemek servislerinden restoranların dekorasyonuna kadar, müşterilerin görmek istediği incelikleri fark ederek bunları başarıyla hayata geçiriyorlar.

‘Şefkatli liderlik’ mottosuyla oluşturdukları organizasyon yapısıyla da hızla şube sayılarını arttırıyorlar. Haberimizde yeme-içme sektörünün hanım yöneticilerini ve gelişme planlarını araştırdık.

Haberin ayrıntıları Ekonomist’in bu haftaki sayısında. Satın almak için tıklayın.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın