Yarın sabah 81 il de ikinci dalga başlıyor! 15 Ekim’e kadar devam edecek: 65 yaş ve üstüne flaş sokağa çıkma uyarısı Güncel

Yarın sabah 81 il de ikinci dalga başlıyor! 15 Ekim’e kadar devam edecek: 65 yaş ve üstüne flaş sokağa çıkma ikazsı Güncel, başvuru sitemizde Yarın sabah 81 il de ikinci dalga başlıyor! 15 Ekim’e kadar devam edecek: 65 yaş ve üstüne flaş sokağa çıkma ikazsı ile alakalı araştırma yaptık. 

Meteoroloji’den yapılan tahminlere göre bugün yurdun tamamında parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Marmara, Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun doğusunda da sabah ve akşam saatleri civarında pus görüleceği ifade ediliyor 9 Ekim’den itiabren 15 Ekim’e kadar havaların soğuyacağı ve şiddeteli sağanak yağışların bulunacağı altı çizildi. Bunun yanında uzman kişiler 65 yaş ve üstü vatandaşların soğuk ve şiddetli sağanak olan saatlerde sağlıkları yönünden dışarı çıkmaması gerektiği ikazsı yaptı.

DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLUNMASI LAZIM 

Sonbahar mevsimi geldi ve yurdun tamamında hava durumu değişkenlik gösteriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre bugün yurdun tamamında parçalı bulutlu bir hava hakim olacak. Marmara, Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun doğusunda da sabah ve akşam saatleri civarında pus görülecek. Pus, havadaki nemin yoğunlaşması sonucu bir araya gelen ufak su damlacıklarından bir araya gelen bulut türüdür. Pus, görüş mesafesini azaltır ve trafikte dikkatli olunması gerektirir.

15 EKİM’E KADAR DEVAM EDECEK 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 9 Ekim’den bu yana 15 Ekim’e kadar yurdun büyük bir bölümünde havaların soğuyacağı ve şiddetli sağanak yağışların bulunacağı ikazsında bulundu. Soğuk hava dalgası, Balkanlar üzerinden gelen alçak basınç sistemi ile birlikte gelecek. Bu sistem, yurdun kuzeybatısından başlayarak güneydoğuya doğru ilerleyecek. Bu zamanda, yağışlar özellikle Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde etkili olacak. Yağışlar yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacak. Yağış miktarının mevsim normallerinin üzerinde olması bekleniyor.

65 YAŞ VE ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMA UYARISI

Hava durumundaki bu değişiklikler, özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşları etkileyebilir. Soğuk ve şiddetli sağanak olan saatlerde 65 yaş ve üstü vatandaşların sağlıkları yönünden dışarı çıkmaması gerektiği ikazsı yapıldı. Soğuk hava, vücut direncini düşürerek enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Şiddetli sağanak ise sel, su baskını, senedirım düşmesi gibi tehlikelere neden olabilir. Bu nedenle, 65 yaş ve üstü vatandaşların evde kalmaları, sıcak giyinmeleri, bol sıvı tüketmeleri, C vitamini alarak bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri öneriliyor.

Yorum yapın