Valeler için flaş gelişme! 1 Ocak’ta zorunlu hale geliyorMYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı 25 Aralık 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bununla beraber vale görevlilerinin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine haiz olmasının mecbur hale getirildiğini ifade etti. Bu işi yapan kişilerin 1 Ocak 2023’ten itibaren belgeye sahip olması gerekecek.

Vale görevi yapan kişilerin 1 Ocak 2023 evveliyatına kadar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmaları gerektiği vurgulayan Belgelendirme Kuruluşları Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, “Bu tarihe kadar belge almamış olan kişiler artık vale olarak çalışamayacak. Kaçak olarak çalışanların önüne ise birtakım yaptırımlarla geçilmiş olunacak. Okullarda, Hastanelerde, AVM’lerde ve öteki alanlarda günümüzün çağlarında lüks değil, bir gereklilik olarak görüyoruz. Vale hizmeti aldığımız bireyin de, bir öğrenimden bir belgelendirmeden geçmesi gerekiyor. Bununla ilgili da 25 Aralık 2020 tarihinde çıkan mevzuatla vale görevlilerine bir standart getirildi. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren vale görevinde bulunan kişiler, mesleki yeterlilik belgesi almadan çalışamayacaklar. Mesleki yeterlilik kurumuna bağlı, yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafınca alınacak bir belgeyle ancak çalışabilecekler” dedi.

“Kartı bulan güvenle aracını valeye teslim edecek”

Eskiden her herhangi bir sorgu yapmaksızın araçların vale görevlisine teslim edildiğini belirten Kutlu, “Ancak kişilerin, sabıkası var mı? Psikoteknik tutanağı var mı? Bir yana dursun şoför belgesi var mı diye soramıyorduk. Alacakları mesleki yeterlilik belgeleriyle mevzuatı toplayıcı olmanın yanı sıra vatandaşların gönül rahatlığı ile anahtarlarını teslim etmelerine vesile olacak. Vale görevi meydana getiren bireyin boynuna yada yakasına asacağı mesleki yeterlilik belgesi kartı, vatandaşın aklına gelebilecek bütün soruların cevabı olmuş olacak” diye konuştu.

“En küçük sabıkası, kazası veya asabi olan şahıs bu belgeyi alamayacak”

Bir valenin bu belgeyi alması için kabahat kaydının araştırıldığını, uyuşturucu kullanan, satan, ağır kazaya karışan, eşeysel suistimal ve yüz kızartıcı suçlar işlemiş ve bunlardan ceza alan ve takibat geçiren kişilerin sınava dahi giremeyeceğini hatırlatan Kutlu, “Şayet bu sorunlar ortada yoksa bile, belgeyi almak için psikoteknik raporu istiyoruz. Günde 1 vale 100’ün üstünde değişik modelde araçlar kullanıyor. Refleksleri ve muhakemesi fazlaca önemli. Psikoteknik raporuyla bunu kanıtlamış oluyor. Psikoteknik raporu, sabıka kaydı ve sürücü belgesi olanlar, mesleki yeterlilik belgesi sınavına girmeye hak kazanacak. Bu halde hem vale hizmeti veren kişiler nitelik kazanmanın yanında yurt içi ve yurt haricinde geçerli olan belgeye sahip olacaklar. Ayrıca, vatandaşlarda güvenle anahtarlarını teslim edecekler” dedi.

“Belgesi olmayan kaza yaptığında sigorta karşılamayacak”

Vatandaşları boynunda veya yakasında yeterlilik belgesini görmedikleri valelere araçlarını teslim etmemesi konusunda uyaran Kutlu, “Çünkü sigorta şirketleri, valeden kaynaklı hasarları belgesi olmadığı nedeni öne sürülerek ödemeyecek. Kaymakamlıklar ve valilikler bütün vale hizmeti icra eden yerleri denetleyecekler. Belgeleri olmayanların faaliyetlerine son verecekler. Türkiye’de bu belgeyi veren 16 adet yetki almış müessese var. Bunların da hangileri olduğuna dair bilgilere belgelendirmekuruluslaridernegi.Com adresinden ulaşılabilir” dedi.
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin 5 sene geçerli bulunduğunu belirten Kutlu, eğer 5 sene arasında mesleği yaptığını kanıtlarsa sınavsız 5 sene daha uzatma imkanı bulunduğunu deklare etti.

Sınav ücretinin bin 550 lira, evrakın ise 250 lira olduğu belirtildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın