VakıfBank 6 aylık bilançosunu deklare etti

VakıfBank 6 aylık bilançosunu deklare ettiVakıfBank’tan meydana getirilen açıklamaya nazaran, banka yılın ilk yarısında etken büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 76 oranında artırarak 1,3 trilyon liraya yükseltti.

Nakdi ve gayrinakdi krediler vasıtasıyla ulusal ekonomiye 965 milyar lira destek veren banka, senenin ilk yarısında ulaştığı 13 milyar 648 milyon lira brüt karından 3 milyar 629 milyon lira vergi karşılığı ayırarak, 10 milyar 19 milyon lira net kar yakaladı.

Banka ayrıca senenin ikinci çeyreğinde ilave 2 milyar lira özgür mukabil ayırarak, toplam serbest karşılıklarını 4 milyar liraya yükseltti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, bankanın senenin ilk yarısında nakdi ve gayrinakdi krediler yöntemiyle ülke ekonomisine sağladığı finansman desteğinin yıllık bazda yüzde 65 artarak 965 milyar liraya ulaştığını belirterek, “Aynı dönemde nakdi kredilerimiz senelik yüzde 58 artışla 726 milyar lira seviyesine çıkarken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 76 artışla 1,3 trilyon seviyesine yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Üstünsalih, “Katma değer yaratan, üretim odaklı, ülkemiz ihracatını destekleyen ticari müşterilerimize kullandırdığımız krediler ise bundan önceki yılın aynı dönemine göre senelik yüzde 65 artarak 571 milyar liraya ulaştı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Fonlama tarafında da başarı göstermiş bir dönemi geride bıraktıklarının altını çizen Üstünsalih, “Toplam mevduatlarımız yıllık yüzde 82 artış ile 788 milyar lira seviyesine ulaşarak ana fonlama kalemimiz olmaya devam etti.” açıklamasını yapmış oldu.

Üstünsalih, bütün bankalar için mevduat tarafında en mühim ürün olan vadesiz mevduatları ise yıllık bazda yüzde 105 oranında artırarak 192 milyar lira seviyesine yükselttiklerini aktararak, “Ayrıca toplam 125 milyar lirayı aşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla TL birikimlere yardımcı vermeye devam ettik. Böylece TL mevduatlarımız senelik bazda yüzde 75 artarak 387 milyar lirayı aştı.” ifadelerini kullandı.

“Vinov İşyeri uygulamasını hizmete sunduk”

Kısa süre önce devreye alınan yenilikçi ödeme ve tahsilat ekosistemi Vinov ​kapsamında, işletmelerin kendi alacaklarını rahatça yönetebilecekleri ve tahsilatlarını VakıfBank garantisi ile gerçekleştirecekleri Vinov İşyeri uygulamasını hizmete sunduklarını belirten Üstünsalih, şunları kaydetti:

“Bir sonraki bankacılık mottosuyla her segmentten bankacılık müşterisi için bütün ödeme ve tahsilat süreçlerine kolaylık, hız ve itimat kazandıran Vinov çağını başlatan bankamız, bu ekosistemi daha da geliştirecek çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Bu kapsamda, toptan ve perakende satış icra eden, bayilik-mağaza ağına haiz işletmeler başta olmak üzere, VakıfBank garantisiyle tahsilat gerçekleştirmek isteyen her büyüklükte işletme ve kuruma yönelik Vinov İşyeri uygulamasını devreye aldık. Güçlü teknolojik altyapımızla müşterilerimize her alanda kolaylık sağlayacak mamüller sunmaya devam edeceğiz.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın