Umbra, Silikon Vadisi’nden bir yabancıdır – böyle olmasını tercih ederler

rent a car 34

şemsiye kurucu ortak Gabe Dominocielo’nun soyadı kabaca Latince’den “göklerin efendisi” olarak çevrilmiştir. Bu, bir uydu görüntü şirketi başkanı için uygun bir unvan – ancak TechCrunch ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, soyadının “birim ekonomi” olması gerektiği konusunda şaka yaptı.

“Uzay benim geçmişim değil,” dedi. “Benim tutkum birim ekonomi.”

Umbra’nın hikayesi, teknolojik yenilik ve – tahmin ettiniz – sağlam birim ekonomisinin bir evliliği olarak özetlenebilir. Şirket, daha önce davacıların davaları için toplu davaları koordine eden bir şirket kurmuş olan Dominocielo ve on yılını büyük havacılık şirketlerinde gelişmiş uzay programları üzerinde çalışarak geçirmiş bir mühendis olan uzun süredir arkadaşı olan David Langan tarafından kuruldu.

Langan, bir mikro uydu form faktörü için çok büyük bir parabolik ağ radar anteni icat etmişti. Fırlatma için katlanacak şekilde tasarlanan anten, tam 1.200 MHz bant genişliği kullanabiliyor ve her iki tarafta 1.200 kilometreye kadar uzanan bir görüş alanı oluşturuyor. Diğer sentetik açıklıklı radar (SAR) sistemleri gibi, bulutların arkasını ve geceleri görebilir. Ancak daha önce var olan veya bugün var olan diğer tüm SAR sistemlerinin aksine, 15 santimetreye kadar çözünürlüklerde görüntü yakalayabilir. Bu, uzaydan bir soda kutusunu tespit edecek kadar yüksek.

Dominocielo’ya göre bilim merak uyandırıcıydı, ancak önermeyi gerçekten çekici kılan iş gerekçesiydi.

“Daha az paraya mal olan daha iyi bir ürüne sahip olamazsınız” dedi. “Çok, çok daha iyi olmalı ve önemli ölçüde daha fazla para kazanabilmelisiniz. Yüksek talep gören bir bölgenin üzerinden uçtuğumuz zaman, herhangi bir startup veya eski şirketten 10 ila 15 kat daha fazla fotoğraf çekiyoruz, yani birim bazında 10 kat daha fazla para kazanabiliyoruz.”

Çift işe gitti.

Umbra’nın kurucuları Gabe Dominocielo ve David Langan. Resim kredisi: şemsiye

yörüngeye önyükleme

Umbra, 2015’teki kuruluşundan bu yana 100 milyon doların üzerinde para topladı ve en son B Serisi fonlama Mart’ta kapandı. Yatırımcıları arasında Nimble Partners, Star Castle Ventures, Champion Hill Ventures ve Starbridge Venture Capital yer alıyor. Şirketin mali durumunu bilen bir kişiye göre, değeri şu anda 750 milyon dolar ön para olarak bulunuyor.

Ancak bu sermayenin herhangi biri toplanmadan önce, Langan ve Dominocielo şirketi yeniden başlatmak için iki yıl harcadılar ve bu karar, Umbra’nın geri kalan tarihinin merkezinde yer alıyor ve başarısının anahtarlarından biri.

Space Capital’in en son üç aylık raporuna göre, risk sermayedarları son on yılda sözde NewSpace şirketlerini coşkuyla kucakladılar ve özel piyasa yatırımcıları 2014’ten bu yana sektöre 280 milyar dolardan fazla para akıttı. Ancak girişim dolarları, kuruculara beklenti ve maliyet olmadan gelmez.

Dominocielo, bu maliyetlerin ağır olacağını söyledi.

“İlk iki yıl kendi paramızı kullanmak yerine, gidip bir ön tohum için bir milyon dolar falan alsaydık, gerçekten kötü olurdu” dedi. “Hızlı hareket etmek zorundasın. Böylece ilk tasarımınıza devam edersiniz ve mümkün olan en kısa sürede uzaya çıkarsınız. Kendi paramız olduğu için o baskıyı yaşamadık.”

Önyüklemeye yönelik bu erken kararın bir sonucu olarak, Dominocielo ve Langan, şirketleri üzerinde önemli ölçüde kontrol sağlamayı başardılar. Umbra’nın yönetim kurulu sadece üç kişiden oluşuyor: iki kurucu ve önde gelen San Francisco merkezli koruma fonu Passport Capital’in kurucusu ve şirketin ilk melek yatırımcılarından biri olan John Burbank. Dominocielo, şu anda yaklaşık 125 kişi olan Umbra’nın personel sayısının her zaman şirketin ne kadar para topladıklarına değil, ne kadar para kazandığına bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Yatırımcı parasını erken almamanın diğer önemli sonuçlarından biri de, Dominocielo ve Langan’ın uydu görüntüleriyle birlikte veri analitiği sunmamaya karar vermesidir. Analitik sunmayı seçen uydu görüntüsü şirketleri, diğer SAR uydu operatörlerine ve Palantir ve Google gibi yerleşik analitik devlerine karşı iki cephede savaşmayı seçiyor ve bu yetenekleri geliştirmek için daha da fazla sermaye toplaması gerekiyor.

Çift, bir dizi çok zor teknik zorlukla karşı karşıyaydı: onlara, tasarladıkları form faktörü için katlanır bir antenin imkansız olduğu söylendi. Ancak temel teknolojiler esasen yerine oturduğunda, dışarı çıktılar ve 2018’de küçük bir başlangıç ​​turuyla başlayarak sermaye toplamaya başladılar.

Özel ve kamu dolarları

Toplanan dolar miktarına göre, Umbra rakiplerine karşı liderlik etmez. Umbra’nın 100 milyon $’ına kıyasla, Avrupa SAR görüntüleri girişimi Iceye yaklaşık 259 milyon $ topladı, ABD merkezli Capella Space ise 251 milyon $’a kadar kapattı.

Umbra’nın varlığı da benzer şekilde sade tutuldu. Şirket, bu yılın başlarında uzaydan şimdiye kadar halka açık en yüksek çözünürlüklü görüntüyü yakaladığını açıkladığında, haber neredeyse bir dalgalanma yarattı.

Ancak Dominocielo, para toplamayı veya prestij elde etmeyi kendi başına bir başarı olarak görmez.

“Kurucularla her zaman konuşurum ve onlara her zaman şunu söylüyorum, eğer bunu kendi başınıza yapabilirseniz veya devlet sözleşmeleriyle halledebilirseniz, çok daha iyi durumda olacaksınız. Çünkü bir, devletten gelen ihtiyacı ve talebi anlayacaksınız. Ve bunu inşa edebilecek ve sulandırmadan para kazanmaya devam edebileceksiniz.

Aslında, hükümet sözleşmeleri artık Umbra’nın gelirinin çoğunu oluşturuyor ve yaklaşık %50’si Umbra’nın en yüksek çözünürlüklü görüntülerini satın alan ABD hükümetinden geliyor; müttefik yabancı hükümetlerden %25; ve son çeyrek, çoğunlukla petrol ve gaz veya sigorta gibi sektörlerden büyük endüstriyel ticari müşteriler ve 25 santimetreye kadar görüntü çözünürlüklerine erişimi olan bireysel tüketicilerden geldi. Şirket, Çin’e, Rusya’ya veya ABD ile düşmanca ilişkileri olan diğer ülkelere satış yapmamaya özen gösteriyor.

Umbra’nın pazara yaklaşımının özü, hem devlet hem de ticari müşteriler için geçerli olan şeffaf fiyatlandırma politikası ve son derece müsamahakâr bir açık lisans sözleşmesidir. Umbra ayrıca kullanıcıların bir uyduyu doğrudan görevlendirmesine izin verir ve SAR verileri için bir dizi yeni kullanım senaryosu açan açık bir veri kitaplığı sunar.

Şirket, analitik sunmamasının aynı nedeni ile fiyatları konusunda açık sözlü: Onlara göre, neden müşterilerinizle rekabet edesiniz? Bunun yerine Umbra’nın stratejisi, diğer işletmelerle ortaklıklar kurmaktır. Maxar’ın doğrudan Umbra uydularını görevlendirmesine ve bu verileri Maxar müşterilerinin kullanımına sunmasına izin veren optik görüntü şirketi Maxar ile yakın zamanda yaptığı anlaşma gibi bazılarının oldukça önemli olduğu kanıtlanacak.

Umbra ve Maxar görüntülerinin yan yana görünümü. Resim kredisi: şemsiye

“Bu satış hattını inşa etmek çılgınca bir paraya mal olur ve çılgınca bir zaman alır. Ancak optik uydu görüntülerinde açık ara bir numaralı kazananla anlaşma yapmak, büyümemizi katlanarak hızlandırır, [by] büyüklük sıraları, ”dedi Dominocielo.

Hükümet, şeffaflığı ticari sektör müşterilerinden daha fazla takdir ettiğini de sözlerine ekledi. Ve hükümetin Umbra’nın SAR görüntülerine olan iştahı, özellikle şirket zaman içinde daha fazla yetenek gösterebildiği için arttı. Geçtiğimiz birkaç yılda Umbra, Hava Kuvvetleri ve Ulusal Keşif Dairesi dahil olmak üzere büyük devlet kurumlarıyla sözleşmeler imzaladı. En son Umbra, Pentagon’un araştırma kolu olan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’ndan (DARPA) 4,5 milyon dolarlık bir ödül kazandı. Bu, Umbra’nın diğer bazı kazanımlarıyla karşılaştırıldığında küçük görünebilecek bir miktardır, ancak SAR toplama tekniklerini önemli ölçüde ilerletecektir.

Bu arada Umbra, uydu teknolojisini daha da geliştirmeye odaklandı. Dominocielo, muhtemelen gelecek yıl artacak olan bir sonraki uzay aracı yinelemesinin daha da fazla güce ve bant genişliğine sahip olacağını söyledi.

“Bugün hükümetin veya ticari müşterilerin ihtiyaç duyduğu şeyleri inşa etme işinde değiliz” dedi. “2030 veya 2040 savaşını vermek için ihtiyaç duydukları şey bu. Biz de bunu inşa ediyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın