Türkiye’nin müdafaa gücü sergileniyor

Türkiye’nin müdafaa gücü sergileniyor876 firması ve 24 üniversitesiyle Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un düzenlediği SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, kapılarını açtı. 25 – 26 – 27 Ekim’de Uluslararası ve Türkiye’den profesyonellerin ziyaret edebileceği fuar, sadece 28 Ekim’de halka açık olacak.

SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı başta ASELSAN, BAYKAR, ROKETSAN, TUSAŞ olmak üzere Türkiye’nin gururu olan en yeni silahları ve teknolojileri ilk kere dünya Savunma endüstri pazarına sunacak. Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayinin öncüleri olan ve temel taşlarını meydana getiren yerli markalar en yeni projelerini ve sürpriz ürünleri ilk defa sektörün profesyonelleri ile buluştururken, yerli müdafaa sanayi SAHA EXPO’nun kuvvetiyle internasyonal anlaşmalar, B2B görüşmeler ve projelerini tanıtma, sunum yapma imkanına haiz oluyorlar.

ROKETSAN mühim ürünleriyle fuarda

Fuara yerli ve yabancı katılımcıların yoğun alaka gösterdiğini söyleyen ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, ”SAHA Expo savunma ve havacılık konusunda Türkiye’nin en biri olan fuarı olmaya aday. Buraya 57’den fazla ülkenin katılım göstermesi SAHA Expo’nun çok başarıya ulaşmış bir noktaya geldiğinin göstergesidir. Bizle de mevcut ürünlerimizle fuarda yer alıyoruz. Yabancı alıcılarla anlaşmalar sağlayıp kullandığımız ürünleri ihraç etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Sergiledikleri mamüller ile alakalı da malumat veren İkinci, ”ROKETSAN; seyir füzeleri, balistik füzeler ve İHA’lar için oluşturmuş olduğu parlak zeka mühimmatlarla alakalı ürünlerini sergiliyor. Bunlara internasyonal pazarda yoğun bir ilgi var. Bu ilgiyi sonuca dönüştürmek, bu fuarda da başarıya ulaşmış bir halde ürünlerimizi sergileme imkanı bulmak istiyoruz. Burada ROKETSAN ürünlerinin çoğunu sergiliyoruz. Buraya gelenler ATMACA ve Çakır füzelerimizi de görebilirler. ROKETSAN’ın teknoloji içeren alt birimlerini de görebilirler. Ziyaretçilerimiz burada ROKETSAN’ın feza çalışmalarıyla alakalı detaylı bilgiye ulaşabilecekler’’ diye konuştu.

Uygulanan yaptırım ve engellemeler sonucunda ROKETSAN’da yerlilik oranın arttığını belirten ikinci “Yerli ve ulusal çözümlere ağırlık veriyoruz. ROKETSAN’da bu oran devasa yükseklikte. ROKETSAN her ne koşulda olursa olsun, kendi imkanlarıyla üretime devam edebilecek kabiliyette” dedi.

Akıncı’ya yoğun alaka

SAHA EXPO’da Baykar standında bulunan insansız hava araçları katılımcıların ilgisini çekiyor. Stantta bulunan SİHA Akıncı hakkındaki malumat veren Bayraktar Akıncı ve Bayraktar TB2 Pilot Eğitmeni Elif Ergin, ‘’Akıncı 20 metre kanat açıklığına haiz, ortalama 12 metre uzunluğu var, 6 ton kalkış ağırlığına haiz. 1,5 ton mühimmat taşıma kapasitesine sahip. Yaklaşık 40 bin fit irtifaya çıkıyor. 24 saat havada kalma süresi var’’ dedi.

Akıncı’nın kullanması ile ilgili eğitimleri verdiklerini kaydeden Ergin, ”Yakın zamanda Çorlu Akıncı uçuş ve öğrenim merkezimizde 6’ıncı devre Akıncı eğitimi kapsamında Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan kursiyerlerimizin eğitimlerini tamamlayarak mezun ettik. Toplamda 110 kursiyerimiz mezun oldu’’ ifadelerini kullandı.

BAYKAR tarafınca üretilen Kızılelma ve TB2 Bayraktar ile ilgili de konuşan Ergin, ”Kızılelma’nın yapısal entegrasyon süreçleri tamamlandı, testlerimiz devam ediyor. 2023’ün ilk aylarında ilk uçuşunu yapmayı planlıyoruz. TB2’de yenilenmeye ve geliştirilmeye devam ediyor’’ diye konuştu.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise ”Alt yüklenici firmalar ile işbirliğimizi geliştirme emek harcamaları yapıyoruz. Askeri ve denizcilik alanında görüştüğümüz değişik ülkelerden şirketler var. Buradaki katılımcı ülkeler ile ayrıntılı toplantılar yapıyoruz. Fuarda Türkiye’deki müdafaa ve havacılık alanında hizmet edebilecek ekosistemdeki tüm firmaların bir araya gelmiş olduğu güzel bir ortam var. STM olarak insansız denizaltını ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Dünyada kendi denizaltısını tasarlayan 5-6 ülke var, Türkiye’de bunlardan biri. Bunları geliştirmek adına Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz” gibi konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın