"Türkiye yakında süt kriziyle yüz yüze kalabilir”

”Türkiye yakında süt kriziyle yüz yüze kalabilir”Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, hayvancılıkta tehlike sinyalleri çaldığını belirterek, “Çiğ süte zam yapılırsa, yeme de zam yapılır” mantığıyla hareket etmeye devam edilir ve çiğ süt üreticisi daha fazla baskı altına alınırsa Türkiye’de fazlaca kısa sürede süt kriziyle yüz yüze kalmamız kaçınılmazdır” dedi. 

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Türkiye’nin fazlaca yakında çiğ süt kriziyle yüz yüze kalabileceği uyarısında bulundu.

Bloomberg HT’nin haberine bakılırsa, Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafınca belirlenen pişmemiş süt fiyatlarının son olarak 15 Mayıs tarihinden itibaren 7.50 TL olarak açıklandığında baz alınan Nisan ayı pişmeden süt maliyetinin 5.88 TL olduğunu hatırlatan Doğru, “Artan yem, işçilik, enerji ve öteki sarf malzemeleri kararı USK’nın Temmuz ayı için yaptığı hesaplamada 1 litre pişmeden sütün üretim maliyeti 7.22’ye terfi etti. Ağustos ayında da zamların devam ettiği ve kurlardaki artış dikkate alınırsa şu anda çiğ süt üreticimiz maliyetinin altında pişmeden süt satarak zarar etmektedir. Bunun cevabında ise hayvancılığı bırakarak kapatılan işletme rakamları ve kesime sevk edilen dişi hayvan varlığımız her geçen gün artmaktadır” dedi.

Bu fena gidişatın, süt ve süt ürünleri üretimi kadar ileride büyükbaş et üretimini de negatif etkileyeceğini kaydeden Doğru, “Hayvancılıkta korku sinyalleri çalarken, ‘çiğ süte zam yapılırsa, yeme de zam yapılır’ mantığıyla hareket etmeye devam edilir ve çiğ süt üreticisi daha çok baskı dibine alınırsa Türkiye’de fazlaca yakın zamanda süt kriziyle yüz yüze kalmamız kaçınılmazdır” dedi.

Mutlu Doğru açıklamasında, “Bu nedenle USK’nın acilen toplanıp, Ağustos ayı maliyetlerini çıkararak, 1 Eylül’den geçerli olacak şekilde pişmemiş süt fiyatlarını yeniden revize etmesi ve bu yeni fiyatın süt ve süt ürünleri vasıtasıyla tüketiciye olumsuz yansımaması için bakanlık tarafınca verilen çiğ süt priminin yeniden 1 TL’ye çıkarılması gerekmektedir. Tarım ve hayvancılığın stratejik öneminin pandemi aracılığıyla daha iyi anlaşıldığı bu günlerde çiftçimizin üretimden kopmaması için başta TOBB, TÜSİAD ve MÜSİAD olmak üzere bütün Ziraat odaları, Damızlık Birlikleri, Süt Birlikleri, Hayvancılık Kooperatifleri ile SETBİR şeklinde süt sanayicilerini temsil eden kuruluşları da bu mevzuda çiftçiye ve üretene yardımcı olmaya çağırıyorum” ifadelerine yer verdi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın