Türkiye ve İsrail karşılıklı büyükelçi belirleme sonucu aldı

Türkiye ve İsrail karşılıklı büyükelçi belirleme sonucu aldı

rent a car 34Bakan Çavuşoğlu ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, toplantıda ikili ve bölgesel konuların ele alındığını belirterek, “Ortak Stratejik Planlama Grubunun 5’inci toplantısını gerçekleştirdik. Bir sonraki toplantının hazırlıklarını da yaptık. Diğer toplantı Kırgızistan’da yapılacak. 6’ncı zirvede neleri gündeme getireceğimizi değerlendirdik. Önümüzdeki süreçte tarihi de değerlendireceğiz. İkili ticaret hacmimizin ciddi biçimde arttığını görüyoruz. Ulaşım ve nakliye alanında atılacak somut adımları görüştük. Ortak tarihimiz, kültürümüz var, kökümüz bir. Kültür, eğitim alanında, sağlık alanında işbirliğimizi daha da geliştirmemiz gerekmekte” diye konuştu.

“FETÖ konusunda kırılgan olduğunuzu anlıyoruz, güvenlik teşkilatımız bu konuda sıkı çalışıyor”

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ise, ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptığını hatırlatarak, “İki ülke arasında stratejik konsorsiyum, kardeşlik en üst seviyede. Yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kırgızistan’a bekliyoruz. İki ülke arasında ticaret, yatırım, kültür bağlantısı en üst seviyede. Avrupa’dan gelen mamüller Rusya koridoru kapalı olduğundan Türkiye üzerinden gelmekte. Bizim ihracat-ithalat işlemimiz daha hızlı çalışıyor. İki ülke arasındaki insani yardım en yüksek seviyede. Manas Üniversitesi’nde bizim Kırgız öğrencilere oldukca güzel tahsil veriliyor. FETÖ ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. FETÖ konusunda kırılgan olduğunuzu anlıyoruz, güvenlik teşkilatımız bu konuda sıkı çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Filistin, Kudüs ve Gazze’nin haklarını savunmaya devam edeceğiz”

Açıklamaların peşinden basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye ile İsrail’in karşılıklı büyükelçi ataması yapacağı haberlerine ait şunları söyledi:

“İlişkilerin normalleşmesi konusunda atacağımız adımlar arasında karşılıklı büyükelçileri yeniden atamak da vardı. Bu salonda (İsrail Başbakanı Yair) Lapid ile gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında da ‘büyükelçilerin atanması mevzusunda emek verme başlattık’ diye bir izahat yapmıştık. Bu çalışmalar neticesinde İsrail’den de müspet bir adım geldi. Biz de Türkiye olarak İsrail Tel Aviv’e büyükelçi belirleme kararı aldık. Önümüzdeki süreçte atayacağımız büyükelçiler mevzusunda isimleri de öteki atayacağımız büyükelçiler listesini de cumhurbaşkanımıza arz ettikten sonrasında süreç resmen başlayacak. İkili ilişkilerin geliştirilmesi konusu da önemlidir. Diğer yandan söylediğimiz gibi Filistin, Kudüs ve Gazze’nin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bu mevzuda mesajlarımızın direkt büyükelçi seviyesinde de Tel Aviv’e iletilmesi de önemli. Sonuçta hayırlı olsun.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın