Tanju Özcan’ın CHP’den ihracı kesinleşti

Oluşturulma Zamanı: Ekim 09, 2023 12:38

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, Cumhuriyet Halk Partisi’nden ihracının iptali için açmış olduğu davada Ankara 28’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Özcan’ın CHP’den ihraç edilmesine ilişkin karara yapmış olduğu itirazı reddetti. Böylece Özcan’ın CHP’den ihracı kesinleşmiş oldu. Özcan karar sonrası, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’sinde kalabilmek için her türlü mücadeleyi yaptım. Fakat ben Atatürkçü kaldığım için bu partiden atıldım. Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini savunmaya çalıştığım için atıldım.’ açıklamasında bulunmuş oldu.

Tanju Özcan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu’nun 26 Temmuz 2023 tarihindeki kararıyla, parti programı, tüzük kuralları, kurultay, yetkili organ ve grup kararlarına aykırı davranılmış olduğu gerekçeleriyle CHP’den ihraç edildi. Özcan’ın, ihraç kararının iptali istemiyle açmış olduğu davada karar duruşması, bugün Ankara 28’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Özcan ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz alan Özcan, partinin yürüttüğü disiplin sürecinde birçok usulsüzlük yapıldığını belirtti. 22 Haziran 2023 tarihinde, toplumsal medya paylaşımları ve açıklamaları gerekçe gösterilerek disipline sevk edildiğini söyleyen Özcan, hangi toplumsal medya paylaşımlarının disipline niçin bulunduğunun bildirilmesini partiden talep ettiğini belirtti.

‘BANA SOMUT SUÇLAMALAR BİLDİRİLMEDİ’

Özcan, “Şehit taziyeleri dahil birçok paylaşımda bulunuyorum. 20 Temmuz’da murafaa günü belli oldu ve gene somut suçlamalar bildirilmedi. Sıhhat sebeplerinden dolayı bu toplantıya katılamadım. Gene somut suçlamaları istedim fakat bana somut suçlamalar, 24 Temmuz 2023 evveliyatına kadar gönderilmedi. 24 Temmuz’da gönderildi, 26 Temmuz’da murafaa yapılmış oldu; fakat benim 15 günlük savunmama itiraz edildi. İlk usul hatası bu şekilde yapılmış oldu” dedi. Disipline sevk edildikten sonrasında yapmış olduğu toplumsal medya paylaşımının da ihraç sonucuna gerekçe yapıldığını söyleyen Özcan, bu yönüyle de usule aykırılık bulunduğunu belirterek, ihraç kararının iptalini talep etti.

CHP avukatı Mehmet Can Keysan da soruşturma ve kovuşturma sürecinin mevzuata uygun bulunduğunu belirterek, davanın reddine karar verilmesini istedi. Beyanların peşinden kararını açıklayan mahkeme, Özcan’ın açmış olduğu iptal davasının reddine karar verdi. Böylece Özcan’ın CHP’den ihracı kesinleşmiş oldu.

‘BOLULULAR, KILIÇDAROĞLU’NA GEREKEN DERSİ VERECEK’

​Tanju Özcan, duruşmanın peşinden adalet sarayı önünde izahat yapmış oldu. Kendisini partiden atmak isteyen çevrelerin başarıya ulaşmış bulunduğunu söyleyen Özcan, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da şu an mutluluktan önüne gelene sarılıyordur. Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’sinde kalabilmek için her türlü mücadeleyi yaptım. Fakat ben Atatürkçü kaldığım için bu partiden atıldım. Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini savunmaya çalıştığım için atıldım. Geri dönmek için büyük savaşım verdim, Ankara’ya kadar da yürüdüm. Sadece bunların hiçbiri netice getirmedi. Maalesef partide söz sahibi olan bazıları dik durmadı, arkamda durmadı. Elimden geleni yaptım sadece bu karar kesinleşmiş oldu. Söylediklerimden ve yaptıklarımdan pişman değilim. Kılıçdaroğlu’nun başarısız bulunduğunu ve çekilme etmesi icap ettiğini söyledim ve kendimi partinin kapısının önünde buldum. Partili olmayanlar tarafınca bu partinin evlatları, kapı önüne konuluyor; üzüldüğüm bu. Bundan sonrasında da bağımsız olarak yola devam edeceğim. Başka bir partiye katılmayacağım. Boluların beni Kılıçdaroğlu’na yedirmeyeceğini, Kılıçdaroğlu’na ihtiyaç duyulan dersi vereceğini umuyorum” dedi.

Yorum yapın