Swytch’in neden VC finansmanına ihtiyacı yok?

Pandemi dönemi çoğumuza bisikletin şehirleri dolaşmanın harika bir yolu olduğunu öğretti. Bir yere varmak için gereken ter miktarını azaltmaya yardımcı olmak için pillerle dolu e-bisikletler ise iki kat daha fazladır. Anahtar TeknolojisiBununla birlikte, e-bisiklet dönüştürme kitleri oluşturan bir girişim, Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa’daki ortalama bisikletçinizi hedeflemiyor. Bunun yerine, Birleşik Krallık merkezli girişim, normal bisiklet sürücülerine mevcut bisikletlerini biraz daha güçlü bir şeye dönüştürmenin bir yolunu sunuyor.

Swytch’in dönüştürme kiti, boyut olarak büyük bir akıllı telefona benzer ve yalnızca 1,5 pound ağırlığında, piyasadaki en hafif ve en küçüklerden biridir. Kurucu ortak ve CEO Oliver Montague, TechCrunch+’a verdiği demeçte, bir saatte yeniden şarj oluyor, 10 mil menzil sağlıyor ve “Alyan anahtarını nasıl kullanacağını bilen ve bir Ikea mobilyası parçası toplayan” herkes tarafından bisikletlere kolayca takılabilir.

Oh, ve ön sipariş verirseniz, maliyeti yalnızca 500 ABD doları civarındadır.

Swytch, 2017’de bir Indiegogo kampanyası aracılığıyla lanse edildi ve bu sırada Montague, yeni bir ürün piyasaya sürerken kitle fonlamasının faydalarını öğrendi.

Kitle fonlaması, sonunda müşterilerin ileri bir tarihte teslim edilecek bir kit için depozito ödemesini içeren kitle alışverişine yol açtı. Montague, bunun çok fazla envanter tutma ihtiyacını ortadan kaldırarak Swytch’in büyük VC finansmanı olmayan küçük bir şirket için hızlı bir şekilde ölçeklenmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Bunun yerine Swytch, mevduatlardan gelen parayı neredeyse alakart olarak üretimi finanse etmek için kullanıyor.

Swytch bugüne kadar dünya çapında 70.000’den fazla kit sevk etti. Bir sonraki sürümle ilgilenen 1,5 milyondan fazla müşteriden oluşan bir bekleme listesi var; Swytch, Mayıs ayına kadar tükendiği ve bugün müşterilere ayda 5.000’den fazla siparişi yerine getirmekle meşgul olduğu için kısa süre önce ön siparişleri kapatmak zorunda kaldı. Bir sonraki stok partisi Haziran ayında teslim edilecek ve ön siparişler önümüzdeki ay yeniden açılacak.

Şirket hala oturmuyor. Swytch, yeni ürün tekliflerini ve ortaklıkları içerebilecek bir sonraki büyüme aşamasına geçiyor. Bu nedenle, VC finansmanının tuzaklarını, stok tutmanın sizi neden riske soktuğunu ve Swytch’in çok fazla sermaye artırmadan nasıl bu kadar hızlı ölçeklendiğini tartışmak için Montague ile oturduk.

(Editörün notu: Taşımacılık şirketleri kuran kurucularla devam eden bir serinin parçası olan aşağıdaki röportaj, uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.)

Swytch, çok fazla veya herhangi bir risk sermayesi fonuna güvenmeden oldukça hızlı bir şekilde ölçeklemeyi başardı. Bunun “crowdshopping” modeliniz yüzünden olduğunu söylüyorsunuz. Bunun kitlesel fonlamadan nasıl farklı olduğunu açıklayabilir misiniz?

Kitle fonlaması, çok sayıda insanın bir araya gelip gelecekte piyasaya sürülecek yeni bir ürünü desteklemek için büyük indirimler almasıdır. Belki. Kitlesel fonlamanın en büyük yanı da bu: sonunda büyük bir “belki” olması. Pek çok kitle fonlaması projesi hiçbir zaman bir şey getirmez. Ya da bir şey teslim ediyorlar ama işe yaramıyor. Ya da çalışıyor ama müşteri hizmetleri yok ve şirket bir yıl sonra kapanıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın