Şok izahat: İsrail’i uyardık! Hamas’ın hazırlığını oldukça evvelinde fark etmişler

Yüksek güvenlikli sınırlar, güvenlik kameraları ve 24 saat nöbet tutan askerler…Gazze’de yaşayan Filistinliler, İsrail’in gözünün devamlı üzerlerinde bulunduğunu yakından bilir. Keza gözetleme uçakları da gökyüzünde devamlı vızıldar. İstihbarat teşkilatları ise teknolojik kaynakların yanı sıra siber kabiliyetlerini de kullanarak mütemadiyen kendileriyle ilgili data toplar. Sadece analistlere nazaran, bariyerleri yıkan ve yüzlerce militanını İsrail’e göndererek yüzlerce kişinin ölümüne ve bölgenin yeni bir harbe sürüklenmesine neden olan Hamas’ın eşi benzeri görülmemiş saldırısı öncesi İsrail’in gözleri adeta kapalıydı. İsrail haber alma teşkilatları on seneler süresince elde ettikleri ‘başarılar’ yardımıyla yenilmezlik havasına kapılmıştı. 

MOSSAD ÇUVALLADI

Batı Şeria’daki komploları engellemiş, yurt haricinde Hamas ajanlarına suikastlar düzenlemiş ve iddialara nazaran İran’ın merkezinde İranlı nükleer bilim insanlarını öldürmüştü. Hatta Mossad, Şin Bet ve askeri haber alma kurumları, çabaları tökezlediğinde bile gizemini korumuştu. Sadece İsrail’i büyük bir bayramda hazırlıksız yakalayan hafta sonu saldırısı, ülkenin itibarını şüpheye düşürdü. Keza daha zayıf fakat emin bir düşman karşısında hazır olup olmadığına dair soruları da gündeme getirdi.

“Aksa Tufanı” saldırısının üstünden 48 saat geçmesine karşın Hamas militanları İsrail topraklarında güvenlik güçleriyle çatışmaya devam ediyor. Öteki taraftan da onlarca İsrailli, hala Gazze’de Hamas’ın elinde tutsak bulunuyor. Yaşananları “Büyük bir başarısızlık.” diye yorumlayan Başbakan Binyamin Netanyahu’nun eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Yaakov Amidror, “Operasyon aslen Gazze’deki (haber alma) yeteneklerinin iyi olmadığını da kanıtlıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Netanyahu: Hamas'a vereceğimiz yanıt Orta Doğu'yu değiştirecek

Netanyahu: Hamas’a vereceğimiz cevap Orta Doğu’yu değiştirecekHaberi Görüntüle

KOCA BİR KAOS

Amidror, başarısızlıkla ilgili izahat yapmaktan kaçınsa da ortalık yatıştığında bu durumdan çıkarılması ihtiyaç duyulan dersler bulunduğunun altını çiziyor.
Askeri Sözcü Tuğamiral Daniel Hagari de ordunun halka “izahat borçlu bulunduğunu” kabul ediyor fakat bunun zamanının şu an olmadığını belirterek, “Ilkin savaşırız, sonrasında soruştururuz.” diyor. Kimileri ise suçu yalnız haber alma zafiyeti ya da haber alma hatasına yüklemek için hemen hemen oldukça erken olduğu görüşünde.
Batı Şeria’daki düşük seviyeli sertlik dalgasının hükümetin bazı askeri unsurları oraya kaydırmasına niçin bulunduğunu ifade ediliyor. Bazı eleştirmenler ise Netanyahu’nun aşırı sağcı hükümetinin “yargı reformu” girişimleri sebebiyle İsrail’i sarsan siyasal kaosa işaret ediyor.

Daha ilkin meydana getirilen açıklamalarda, Netanyahu hükümetinin “yargıyı ele geçirme planı” diye tanımlanan tartışmalı yasa tasarısının, ordudaki bütünlüğü tehlike arzettiğine işaret edilmiş ve ‘bölünme’ uyarılarında bulunulmuştu. Sadece plandan evvelinde haberdar olunmaması, İsraillilere karşı son on yılların en ölümcül saldırısına neden olan vakalar zincirinin başlıca sorumlusu olarak görülecektir.

Şok açıklama: İsraili uyardık Hamasın hazırlığını çok önceden fark etmişler
Son dakika Hamas-İsrail Haberleri: 'Gazze tamamen kuşatıldı'

Son dakika Hamas-İsrail Haberleri: ‘Gazze tamamen kuşatıldı’Haberi Görüntüle

HAMAS PLANINI GİZLİ TUTTU

İsrail 2005 senesinde askerlerini ve yerleşimcileri Gazze Şeridi’nden çekerek bölgede meydana gelenleri yakından takip etme imkanını bir anlamda ortadan kaldırdı. Bununla beraber İsrail, Hamas’ın 2007’de Gazze’nin yönetimini ele geçirmesine karşın teknolojik ve insan istihbaratını kullanarak üstünlüğünü korudu.
Hamas liderlerinin yerlerini net olarak bildiğini iddia etti ve bunu kimi zaman liderlere evlerinde uyurken düzenlemiş olduğu suikastlarla kanıtladı. İsrail, Hamas üyelerini ve tabanca taşımak için kullandığı yeraltı tünellerinin nereleri vuracağını biliyordu ki kilometrelerce uzunluktaki gizli saklı tünelleri yok etti. Bu kabiliyetlere karşın Hamas planını gizli saklı tutmayı başardı. Muhtemelen aylar devam eden bir planlama ve titiz bir eğitimle meydana gelen ve oldukça sayıda grubun koordinasyonunu içeren hücum, İsrail’in haber alma radarından firar etmiş gibiydi.

113 kişiyi öldüren 'Hayalet' konuştu: Günde 16 saat aynı pozisyondayım

113 kişiyi öldüren ‘Hayalet’ konuştu: Günde 16 saat aynı pozisyondayımHaberi Görüntüle

EMEKLİ GENERAL: TEKNOLOJİ KULLANMIYORLAR

Emekli İsrailli General Amir Avivi, Gazze’de bir dayanağı olmayan İsrail güvenlik güçlerinin haber alma elde etmek için giderek daha çok teknolojik araçlara bel bağladığını belirtiyor. Avivi, militanların artık teknolojik istihbarattan kaçınmanın yollarını bulduklarını ve İsrail’e niyetlerine dair tamamlanmamış bir görüntü verdiklerinin altını çiziyor.

“Karşı taraf teknolojik üstünlüğümüzle başa çıkmayı öğrendi ve bunu ortaya çıkarabilecek teknolojiyi kullanmayı da bıraktı” diyen Avivi, eski komutanlardan oluşan şahin duruşuyla malum İsrail Müdafa ve Güvenlik Forumu’nun başkanı ve kurucusu olarak vazife yapıyor. Militanların telefon ve bilgisayar kullanmadığını ve kırılgan işlerini teknolojik casusluğa karşı hususi olarak korunan odalarda yürüttüğünü ya da yeraltına indiğini söyleyerek, “Taş Devri’ne geri döndüler” diyor. Sadece Avivi, başarısızlığın haber alma toplamanın ötesine geçtiğini kaydederek İsrail güvenlik birimlerinin Hamas’ın niyetlerine ilişkin yanlış kanıya dayanarak aldıkları istihbarattan doğru bir fotoğraf çıkaramadıklarını da ifade ediyor.

Şok açıklama: İsraili uyardık Hamasın hazırlığını çok önceden fark etmişler
Hamas İsrailli generali esir aldı! Dünyanın konuştuğu görüntü

Hamas İsrailli generali tutsak aldı! Dünyanın konuşmuş olduğu görüntüHaberi Görüntüle

MISIRLI CASUS: ONLARI UYARDIK

Mısırlı bir haber alma yetkilisi, İsrail ile Hamas içinde sık sık arabuluculuk meydana getiren Mısır’ın İsraillilerle “büyük bir şey” hakkında onlarca defa konuştuğunu söylemiş oldu, sadece detay vermedi. Aynı isim, İsrailli yetkililerin Batı Şeria’ya odaklandığını ve Gazze’den gelen tehdidi önemsiz şeklinde gösterdiğini aktardı. Netanyahu hükümeti, son 18 ayda artan sertlik dalgası karşısında güvenlik önlemleri talep eden Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerin destekçilerinden oluşuyor. Mısırlı casus, “Onları, oldukça yakında bu durumda bir patlama olacağı ve bunun büyük olacağı mevzusunda uyardık. Sadece ikazları hafife aldılar.” diye konuştu.

‘İSRAİL ORDUSU SARSILDI’

İsrail bununla beraber Netanyahu’nun “yargıda gözden geçirme” planıyla meşgul oldu ve kamuoyu asla olmadığı kadar bölündü. Netanyahu, müdafa birimlerinin direktörlerinin yanı sıra bazı eski haber alma başkanları tarafınca, söz mevzusu yargı reformu planının ülkenin güvenlik servislerinin uyumunu bozmuş olduğu yönünde onlarca defa uyarıldı. Obama yönetimi esnasında İsrail-Filistin müzakereleri için hususi temsilci olarak vazife meydana getiren Martin Indyk, yapmış olduğu değerlendirmede, yasal değişimler mevzusundaki iç bölünmelerin “İsraillilerin hazırlıksız yakalanmasına” katkıda bulunan ağırlaştırıcı bir unsur bulunduğunu dile getirdi. “Bu, İsrail ordusunu o şekilde bir halde sarstı ki, sanırım bunun büyük bir dikkat dağıtıcı bulunduğunu keşfettik” dedi.

İlk anlaşmanın ayak sesleri! ABD ve Katar topa girdi

İlk anlaşmanın ayak sesleri! ABD ve Katar topa girdiHaberi Görüntüle

Savaş bir diğer ülkeye de sıçrıyor mu? Tanklar sokaklarda

Harp bir öteki ülkeye de sıçrıyor mu? Tanklar sokaklardaHaberi Görüntüle

Kod adı: Misafir! Ses kaydı ortaya çıktı, İsrail saldırılarının arkasındaki isim

Kod adı: Konuk! Ses kaydı ortaya çıktı, İsrail saldırılarının arkasındaki isimHaberi Görüntüle

Yorum yapın