RTÜK’ten Netflix’e yaptırım

RTÜK’ten Netflix’e yaptırımİnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık platformlarının RTÜK denetimine girmesinden sonra başlamış olan seyretme faaliyetleri neticesinde gelen şikayetler de dikkate alınarak Netflix’te gösterilen “Jurassic World Kretase Kampı” adlı animasyon film incelendi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının da dilekçeyle yakınma etmiş olduğu çizgi filmimizde iki kız karakterin yakınlaştıkları görüntüler yayıncılık ilkelerine aykırı bulundu. Çizgi filme “18 yaş ve üzeri” koruyucu sembolüyle katalogda yer veren Netflix’in yapımı “ailecek izlenebilecek diziler” olarak tanımlamasının izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, evlatların kendi yaş grubuna yönelik olmayan yapıma maruz kalmalarına niçin olabileceğini değerlendiren Üst Kurul, evlatların müstehcen ve genel ahlaka aykırılık teşkil eden sahnelerde yer almasının da yasaya aykırı olduğuna hükmetti. 6112 Sayılı Kanun’un 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri topluluğun ulusal ve içsel değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmünü ihlal eden Netflix’e idari yaptırım uygulandı.

Spotfy da gündemdeydi

RTÜK, son toplantısında müzik platformu Spotfy’de milli tinsel değerlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ terör örgünün propagandasını yapan, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, siyasal parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri ile podcast içeriklerini de gündemine aldı. RTÜK, bahse konu yayınlar ve podcastlerle Spotify’ın kanunda yer alan “Yayın hizmetleri .. Kişi ya da kuruluşları tenkit sınırları ötesinde minik düşürücü, aşağılayıcı yada iftira niteliğinde ifadeler içeremez”, “Toplumun ulusal ve içsel değerlerine, genel ahlaka … aykırı olması imkansız” ve “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz” hükümlerine aykırı hareket ettiğini tespit ederek, kuruluşun anılan içerikleri temizlemesine karar verdi.

RTÜK, “İstanbul’un Sesi” radyosunda yayınlanan “Deli Murat Show” programında hanımlara hakaret içeren lafları de görüştü. Programda geçen “Abi bu şekilde fiziğine bakmadan tayt giyen kızlar sizlere sesleniyorum, fiziği güzel olanlarda bir sıkıntı yok. Böyle fiziği kötü olan o kadınlardan şikayetçiyim“, “Yemin ediyorum o kadın streçe sarılmış dana etine benziyordu” şeklindeki ifadeleri hanımefendileri fizyolojik özellikleri üstünden aşağılamak olarak değerlendiren Üst Kurul, yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası uyguladı.

Tele 1 ve Halk TV’ye yaptırım

Siyasi parti mitinglerini para karşılığı yayınlayan ve ekrandan çeşitli kampanyalarla para toplayan Tele 1, RTÜK yaptırımına uğradı. RTÜK, anılan televizyonda “Tele 1 Destek Hattı” başlığıyla yardım çağrısı yapıldığını ve maddi destek elde edildiğini tespit etti. Yayınlarda, #Tele1inYanındayız gibi etiketlerle “Kitap Kampanyası Yoluyla Destek”, “İzleyici Sponsorluğu”, ”Patreon Aracılığıyla Destek (Yurtdışı)” gibi çağrılarla izleyicilerden yardım ve bağış toplanarak haksız hasılat elde edildiğini karara bağlayan RTÜK, Tele 1’e idari para cezası yaptırımı uyguladı.

RTÜK toplantısında Halk TV’nin “Görkemli Hatıralar” programı ise bir başka müeyyide mevzusu oldu. Yayın konuğu Ataol Behramoğlu’nun kurban ibadetini kastederek, “Kurban Bayramı’nın hemen arifesindeyiz. Canlıları keserek bayram olmaz dostlar, kimse kusura bakmasın. Herkes alkışlasın, alkışlamayanları da ayıplarım şu demek oluyor ki, canlıları keserek bayram olmaz” şeklindeki ifadeleri 6112 sayılı yasaya aykırı bulundu. Kanunda geçen “Yayın hizmetleri, camianın ulusal ve tinsel değerlerine, … aykırı olması imkansız” hükmünü ihlal eden yayıncı kuruluşa yönetimsel para cezası verildi.

Halk TV’nin bir yaptırımı da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanlığı yöneticilerine hakaret içerikli gösterim yapılan “Medya Mahallesi” programına geldi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın