Polikarbon

polikarbon
polikarbon

Polikarbon bugün hemen hemen her yerde kullanımı yaygınlaşmaya başlamış bir yapı malzemesidir. Avrupa’da daha sık rastlayabileceğiniz bu malzemenin kullanım alanları çok geniştir. Bunlardan başlıcaları;

Sera kaplamaları, spor kompleksleri, aydınlatmalarda ve reklam malzemecilerin çoğu bu malzeme kullanımında ön safhadadır. Polikarbon evrensel anlamda 4-6-8-10 ve 16 mm olarak üretilmektedir. Çok istisnai bir durum olursa özel ebatlarda yaptırılabilir. Uzunluğu 600 cm genişliği 210 cm olan polikarbon malzemesi yapılan reklamlardan ötürü Türkiye’de hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Plastik ambalaj sanayi olarak Türkiye’de üç ayrı yerde fabrikası bulunmaktadır. Üçü de ayrı markalar oluşturarak bayilerine dağıtım yapar ve bunlar aracılığıyla nihai tüketicilerin hizmetine sunulur.

Polikarbon, reklam ve inşaat sektöründe en sık kullanılan maddelerin başında gelmektedir. Yüksek ve düşük ısılara olan dayanıklılığı, cama göre oldukça hafif olması, izolasyon problemine getirdiği çözümler, farklı renk seçeneklerinde uygulanma olanakları sayesinde polikarbonatlar oldukça sık kullanılan maddeler haline gelmiştir. Özellikle otobüs duraklarında, hastane çatılarını kaplamada, kapalı spor salonlarında, benzincilerde sık olarak karşınıza çıkan bu maddeler, ayrıca gözlük camları ve araba farları gibi yerlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Polikarbon levhaların en önemli özellikleri hafif olmaları ve oldukça koruyucu maddeler olmalarıdır. Camın oldukça ağır ve pahalı bir madde olduğu düşünülürse, oldukça hafif ve cama göre ucuz olan bu maddenin kullanımının yaygınlaşması gayet normal bir durumdur.

Kullanım alanları elbette bu kadar dar çapta değildir. Her geçen gün polikarbon malzemesinin kullanım alanları genişlemektedir. İnşaat malzemesi olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Ebatlarına göre değerlendirme yapılacaksa, çok hafif bir malzemedir. Işık geçirgenliği cama göre daha azdır ve cama göre çok daha dayanıklıdır. Polikarbon aslında bunun ham malzemesi sayılabilir. Polikarbonat Oluklu Levha olarak nitelendirmek gerekir. Ayrıca oluksuz polikarbonat levha olan solid’lerde mevcuttur. Solid polikarbon levhalar ise, cam görünümlü ürünlerdir. Camların kullanıldığı hemen hemen her yerde kullanılabilir. Cama alternatif olarak doğması dayanıklı olmasındandır. Yani camların kullanılması ışığı geçirmesindedir. Bunlarda tıpkı camlar gibi ışığı geçirir. Genelde fabrikaların aydınlatma bölümleri camlarla değil de bu solid polikarbon levhalar ile kaplanır. Çünkü gürültü ve dış etkenlerin sert olabileceği bölgedir. Bu da camların kırılma olasılığını yüksek tutar. Ama solid polikarbon levhaların kırılma olasıklıkları yok denecek kadar azdır. Bunlara bir örnek de alışveriş merkezlerinin üstünün kapamasıdır. İnsan yoğunluğunun çok olduğu yerlerde kullanımı esastır. Stadyumlar ve diğer spor kompleksleri de bunlara örnek sayılabilir.

Kaynak: www.polikarbon.com.tr

4 Replies to “Polikarbon”

Bir cevap yazın