Otomasyon, kurucuların baz puan verim tuzağından kaçınmasına yardımcı olur

Yakın zamanda bankacılık Kurucuları nakit rezervlerini çeşitlendirmek için yer aramaya iten sektör gelişmeleri, piyasaları Fed’in bu olayları başka bir faiz artırımı ile takip edip etmeyeceği konusunda merak uyandırdı. Gibi daha önce yazmıştım, Fed sürprizlerden kaçınır. Elbette, faiz oranı şu anda 25 baz puan daha yüksek ve bu da kurucular için bir soruyu gündeme getiriyor: Bu artış şirketimin nakit yönetimini nasıl etkiler?

Yanlış cevap, en yüksek getiri ödemesini bulmak için farklı bankalara e-posta göndererek saatler harcama dürtüsüne teslim olmak ve fazladan beş ila 10 baz puanlık getiri için avlanmanın verdiği acıyı yaşamaktır. Sınırlı zamanı olan bir kurucu olarak, işin diğer kısımlarını yönetmek sizin için daha iyidir. Nakit yönetimi otomasyonu, siz ve finans ekibinizin artık mevcut piyasa oranını yansıtan getiriler elde etmek için saatler harcamak zorunda kalmayacağınız bir noktaya ulaştı. İşte zamanınızı başka bir yerde geçirmenin neden daha iyi olduğunu gösteren bir alıştırma.

Diyelim ki son bağış toplama işleminizden 25 milyon dolarınız var.

Ardından, günlük ücret alışverişinizin dört saatini harcadığınızı ve bir sağlayıcı karışımı aracılığıyla fazladan beş baz puan sıkıştırdığınızı varsayalım. Noktayı gerçekten vurgulamak için 10’a çıkaracağız. Yılda fazladan 25.000 ABD Doları açığa çıkardınız, ancak sizin ve finans ekibinizin bu değeri oluşturmak için harcadığınız zamanı düşündüğünüzde bu, kuruluşunuz üzerinde net olumsuz bir etki sağlıyor mu?

İlk başlarda, Fed enflasyonla mücadele etmek için oranları ilk kez artırmaya başladığında, sizi %1’den %4’e (yıllık yeni değer olarak 750.000 ABD Doları) çıkaran sofistike bir hazine stratejisi uygulamak için zamanınıza öncelik vermek mantıklıydı. Ancak, mevcut Fed fon faiz oranını yansıtan rekabetçi getiri oranlarına ulaştığınıza göre, değerli zamanınızı ek değer elde etmeye çalışmakla harcamak bir hatadır.

Harvard Business Review inşa edildi kaynak maliyetini tahmin eden kullanışlı bir hesap makinesi şirketinizin nakit getirisini artırmanın yollarını arayan finans ekibi üyelerinizin sayısı. Nakit yönetimi sağlayıcılarını değerlendirmek için harcadıkları ilk yarım saat, 100.000 ABD Doları tutarındaki maaşlı çalışan başına 35 ABD Dolarına mal olacaktır ve bu hesaplama yalnızca mevcut bankanızla görüşme veya yeni sağlayıcılara e-posta sorgusu gönderme gibi ilk işlemleri kapsar. Takip konuşmalarını, kimin kullanılacağına karar veren şirket içi toplantıları ve işleri ilerletmek için sonraki adımları içermez.

Bu fırsat maliyetleri, bu ekstra baz puanlar için ne kadar çok avlanırsanız çığ gibi büyüyebilir ve ortaya çıkardığınız bu ek 25.000$/yıl kazancın marjinal faydasını azaltabilir. Bu çaba aynı zamanda gereksiz riskler de taşır: Son aylarda gördüğümüz gibi, piyasa koşulları önemli ölçüde değişebilir ve varlıklarınızı, titizlikle incelediğiniz bir sağlayıcıyla bile neredeyse bir gecede önemli bir düşüşe maruz bırakabilir.

Rekabetçi getiri seviyelerine ulaştığınızda, ek getiri eklemek, daha yüksek riskli varlıklara yatırım yapmanızı gerektirebilir. O zaman zihinsel hesaplarınız, ekstra marjinal getiri elde etmek ile fonlarınızı daha yüksek değer kaybetme riskine sokmak arasında bir denge haline gelir.

Geçen yıl olağanüstü APY sağlayan bazı dijital varlıklara dönüp bakarsanız, bazıları sonunda çöktü ve şirketler işletme nakitlerinin bir kısmını veya tamamını kaybetti. Bu olumsuz sonuç, eğer kabul etmezseniz girişiminizin peşini bırakmayacak nakit yönetiminin üç önemli gerçeğine işaret ediyor.

Nakit yönetimi çabalarınızı engelleyebilecek üç faktör

Nakit depolarını optimize etmek, sıfır olmayan bir faiz oranı ortamında önemli bir uygulamadır. Her bir dolar, maliyetlerin karşılanmasına ve şirketinizin ömrünün uzatılmasına yardımcı olabilir ve fayda, yalnızca nakit akışınız daha pozitif hale geldikçe artar. Bununla birlikte, genellikle üç faktör, kurucuların bu avantajları deneyimlemesini engeller:

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın