orucluyken ozel bolge agda yapilir mi diyanet

orucluyken ozel bolge agda yapilir mi diyanet bilgi90’dan bulabilirsiniz

Oruçluyken Ağda Yaptırılır Mı? Diyanet Yanıtladı

Oruçluyken Ağda Yaptırılır Mı? Diyanet Yanıtladı

Ağda ve Lazer Epilasyon Yapmak Orucu Bozar Mı?

Ramazanın gelmesiyle beraber oruç tutacak kişiler tarafından oruçluyken nelerin yapılıp yapılmayacağı merak edilmeye başlandı. Dolayısıyla düzenli, temiz ve hijyenik kişiler tarafından oruçluyken ağda yapılır mı sorusunun cevabı merak ediliyor. Oruçluyken ağda yaptırılır mı Diyanet bu konuya açıklık getirdi.

Ağda yapmaya oruçluyken bazen ihtiyaç duyulabiliyor. Orucunu bozmak istemeyenler de oruçluyken kuaföre ağda yaptırılır mı sorusuna yanıt arıyor. Hijyenik ve temiz olmaya özen gösterenler tarafından oruçluyken özel bölgeye ağda yapılır mı Diyanet bu konuda ne söylemiştir diye merak ediyor.

Sizin için oruçluyken ağda yapıp yapamayacağınızı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanıtları neticesinde derledik. Şimdi gelin, oruçluyken ağda yapıp yapamayacağınızı detaylı bir şekilde inceleyelim…

Oruçluyken Ağda, Epilasyon Yaptırılır Mı?

Oruçluyken vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Oruç genellikle yemek yemek ve bir şeyler içmekle bozulur. Herhangi bir yerinizi temizlemek için ağda yapmanız orucu bozmaz.

Kıl almak ve aldırmak orucu bozan durumlar arasında yer almaz. Fakat Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli ise, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin kadına veya erkeğe gösterilmesi caiz değildir.

Dolayısıyla ağda yaptıracak kişinin avret mahalli olan yerlerini kadına veya erkeğe açması helal değildir. Ağda işlemini uygulayan kişinin de avret mahalli bölgelere bakması helal değildir. Hatta dokunmaması gerekmektedir. Oruçluyken bikini bölgesine ağda yapılır mı sorusunun cevabı bu durumda hayır olur.

Oruçluyken Makyaj Yapılır mı?

Ağız dışındaki yerlerinize makyaj uyguladığınızda orucunuz bozulmamaktadır. Dudağa sürülen ruj bazen yalanarak mideye gidebilir. Bu durumda orucunuz bozulur. Ancak böyle bir durum yaşanmadığı sürece orucunuz bozulmaz. Saça uyguladığınız boya ile de orucunuz bozulmaz.

Oruçluyken Diş Fırçalanır mı?

Diş fırçalarken boğaza su kaçırmadığınız sürece orucunuz bozulmaz. Ancak diş macunu veya suyun boğaza kaçması durumunda orucunuz bozulmaktadır. Bu durumları yaşamamak için dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması önerilmektedir. Ağız bakımını sahurda iyi yapmadığınız takdirde, ağzınızda kokular oluşabilir. Oruçluyken ağız kokusu problemleri yaşıyorsanız ağız bakım spreyi kullanmanızda yarar vardır.

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruçluyken Duş Alınır mı?

Oruçluyken duş almanızın hiçbir sakıncası yoktur. Fakat duş alırken ağza, burna ve kulağa su kaçırmamanız gerekir. Yani oruçlu iken gusül abdesti alan bir kişi ağza ve burna su verirken dikkatli olmalıdır. Kişi oruçluyken duş alabileceği gibi havuz veya denizde de yüzmesinde hiçbir sakınca yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre; saç, sakal ve tırnak temizliği yapmak orucu hiçbir şekilde bozmaz.

İlginizi çekebilir: Duş Almak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Aşı Olmak veya İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Besin değeri taşımayan iğne ve aşılar orucu bozmamaktadır. Eğer oruçluyken tedavisi devam eden bir hastalığınız varsa, iyileştiğinizde oruçlarınızı tutmanız önerilir. Ancak oruçları kaçırmak istemiyorsanız, iğneleri iftardan sonra veya imsaktan önce yaptırmanız yerinde olur.

Oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak ağızdan aşı olanların orucu bozulur. Bununla birlikte damardan serum ve kan verenlerin orucu bozulur.

Şeker hastalarının kullandığı insülin iğnesi orucu bozmaz. Şeker hastaları oruç tutarken sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Bu kişiler oruç tutmadıkları gün sayısınca fidye verirler.

İlginizi çekebilir: Covid-19 Aşısı Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

Kulak, Burun ve Göz Damlası Orucu Bozar mı?

Kulak ile boğaz arasında bir kanal bulunmaktadır; fakat kulak zarı bu kanalı tıkarsa ilaç boğaza ulaşmaz. Bu sebeple orucunuz bozulmaz. Burun damlası burun çeperleri tarafından emilmektedir. Bu da orucu bozacak düzeyde değildir. Göze damlatılan ilaç miktar olarak çoktur. Ancak hiçbir şekilde mideye ulaşmadığından orucu bozmaz.

İlginizi çekebilir: Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Ramazanda Ağda Yapmak Günah mı? Ramazanda Ağda Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken ağda yapılır mı Diyanet tarafından cevaplanan bir sorudur. Herhangi bir yerinizi temizlemek için ağda yapmanız orucu bozmaz günah da değildir. Oruçluyken kıl almak mekruh mu sorusunun cevabı da buna paralel olarak hayırdır.

Vücut Temizliği Yapmak Orucu Bozar mı?

Vücut temizliği yapmak orucun kuralları çerçevesinde yapılırsa orucu bozmaz. Kendi kendinize, yalnızken vücut temizliği yapabilirsiniz.

Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Parfüm, Kolonya, Deodorant Orucu Bozar Mı?

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin 7 Bilimsel Faydası

Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

Ağda Yapmak Orucu Bozar mı?

Ağda Yapmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken ağda veya epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

Diyanet işlerinin bu konudaki görüşü şu şekilde; Vücutdaki kılların hangi yolla olursa olsun alınmaları orucu bozmaz.Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.Ağda Yapmak Orucu Bozar mı

Ruj orucu bozar mı? Hangi makyaj türleri orucu bozar?

Ağız dışındaki bölgelere uygulanan hiçbir makyajla oruç bozulmaz. Ancak dudağa sürülen ruj, yalanarak ağızdan içeri girip tadı mideye ulaşırsa orucu bozar. Aksi takdirde bozmaz.

Saç bakımı ve saç boyama orucu bozar mı?

Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Saç boyamak ve saç bakımı bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.

Ağda Yapmak Orucu Bozar mı

Kadınlar gebelik dönemlerinde oruç tutabilirler mi?

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler.

Oruçlu kimse diş tedavisi yaptırabilir mi?

Orucun bozulması için yeme, içme ve cinsel ilişki ya da bu anlamları ifade eden bir fiilin işlenmesi gerekir. Bu sebeple sırf dış tedavisi sebebi ile oruç bozulmaz. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar. Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile -mesela ağız su ile çalkalanırken- boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Kadınlar adet döneminde oruç tutabilirler mi? Bu esnada tutulmayan oruçların durumu nedir?

Kadınların regl dönemlerinde, -temizleninceye kadar- cinsî ilişkide bulunmaları, namaz kılmaları, oruç tutmaları yasaktır. Kadınlar özel hallerinde kılmadıkları namazı kaza etmezler, fakat tutmadıkları oruçlarını temizlendikleri zaman kaza ederler.

Ağda Yapmak Orucu Bozar mı

Oruçlu iken cinsel ilişkinin sınırı nedir?

Oruçlu olan kimse orucu bozacak şeylerden kaçındığı gibi orucun sevabını azaltacak şüpheli durumlardan da kaçınmalıdır. Oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de kefaret gerekir.

Yıkanmak orucu bozar mı? Oruçlu iken denize ve havuza girilir mi?

Ağız ve burnundan su girip sindirim cihazına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması orucuna zarar vermez. Ağız ve burnundan su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabileceği gibi havuz veya denize de girebilir.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Ağda ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı!

Ağda ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı!

Müslümanlar tarafından heyecanla beklenen Ramazan ayı sonunda geldi. Bu ayda oruç ibadetini idrak eden vatandaşlar bazı soruların yanıtlarını arıyorlar. Bunlardan biri olan “Ağda ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?” konusu oldu. İşte, Diyanet yanıtı ile ağda ve epilasyon yaptırmanın oruca etkisi…

Ağda ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.

AĞDA VE EPİLASYON YAPTIRMAK CAİZ Mİ?

Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195).

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın