Oritain, malların menşeini izlemeye yönelik adli, büyük veri bilimi yaklaşımı için 57 milyon dolar topladı

rent a car 34

Küresel tedarik zincirleri, neredeyse istediğimiz her şeye bir parmak dokunuşuyla sahip olmamızı sağlayarak dünyayı küçülttü. Ancak fiziksel bir nesnenin kökenini veya bileşimini doğrulamak gibi şeyler söz konusu olduğunda, aynı parçalanmış zincirler ve bir üretici ile bir alıcı arasındaki birçok adım, bunların içinde çalışan şirketler için pahalı bir mayın tarlası olabilir.

Bir ürünün gerçek kaynağını bulmak için hem verileri hem de adli bilimi kullanan bir yöntem olan adli izlenebilirliği girin; ve Yeni Zelanda girişimi adı altında Oritainyalnızca bir ürünün kökenini ve bileşimini test etmek için teknolojiyi değil, aynı zamanda tanımlama sürecine yardımcı olmak için kullanılan büyüyen bir “parmak izi” veritabanını da içeren adli izlenebilirlik işini geliştirmeye devam etmek için 57 milyon dolar topladı.

Highland Europe, önceki destekçi Long Ridge’in de katıldığı turda başı çekiyor. Oritain, yıllık %90’ın üzerinde büyüme oranı ve müşterilerini %100’ün üzerinde elde tutma nedeniyle öncekinden daha yüksek olduğunu doğrulamak dışında değerlemesini açıklamıyor.

Oritain şu anda gıda ve tekstilin kökenlerini araştırmak için SaaS tabanlı araçlar sağlıyor ve 100 şirketle çalışıyor – özellikle de beklediklerini aldıklarından emin olmak için bunu kullanan Nescafe, Lacoste, Supima ve Primark gibi büyük çok uluslu şirketler. müşteriler göndermek istedikleri şeyi alıyor ve ESG’de kalmalarına ve malzemelerin ve diğer ürünlerin nasıl ve nerede elde edildiğine ilişkin büyüyen yasal uyumluluk yapısında kalmalarına yardımcı oluyor.

Günümüzde pek çok ambalajlı tüketim ürünü, barkodlar, bluetooth etiketleri ve diğer izleme teknolojileri aracılığıyla zaten kabzasına kadar izlenmiş gibi görünse de, Oritain’in yaklaşımı, nesnenin kalbine inen çok zekice bir tamamlayıcıdır.

Oritain, bir nesnenin ve içindeki malzemelerin esasen bir hikaye anlattığı önermesinden hareket eder. Cochrane, bu hikayenin, adli tıp uzmanlarının bir suç laboratuvarında kullandıkları yöntemlerden farklı olmayan yöntemlerle ortaya çıkarılabileceğini söyledi.

Dünyanın bir yerinde yetiştirilen pamuk, bir laboratuvarda, mikroskop altında başka bir yerde yetiştirilen pamuğa göre farklı görünecektir. Ortamdaki değişiklikler gibi faktörler, pamuğun nasıl büyüdüğü ve göründüğü konusunda tahmin edebileceğinizden daha önemli bir rol oynar. Depremler ve yangınlar gibi olayların yanı sıra belirli bir bölgedeki normal zemin koşulları, malzeme yakından incelenerek ve diğer malzeme ve diğer verilerle karşılaştırılarak izlenebilir.

CEO Grant Cochrane bir röportajda “Nedenselliğe dayalı,” dedi. “Bizim bilimimiz böyle işliyor. Çevresel değişim bizim dostumuzdur.”

Çok çeşitli ölçümler alan Oritain, daha sonra bu ölçümleri bir konumla ilgili sahip olduğu diğer bilgilerle (iddia edilen kaynak) karşılaştırarak söz konusu malzemenin (bu örnekte pamuk, ancak kahve veya başka bir şey olabilir) gerçekten bölgeden gelip gelmediğini belirler. gönderen öyle olduğunu söyledi.

Ölçümler ayrıca devasa veri tabanına kaydedilir. Bu da, aynı özelliklerden bazılarını taşıyabilecek gelecekteki nesnelerin gerçek kökenini belirlemeye veya doğrulamaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Cochrane, bu konudaki bilimin o kadar sağlam olduğunu ve sahte davalarda mahkemeye çıkan uzmanların Oritain’in verilerini kanıt olarak kullandıklarını ve bunun doğrulandığını belirtti.

Highland Europe’un bir ortağı olan Jacob Bernstein yaptığı açıklamada, “Oritain’in adli bilimi, bir ürün örneğini alıp size dünyanın neresinden geldiğini tam olarak söyleyebilir,” dedi. “Bu kakao, ormansızlaştırılmış bir Ulusal Parktan mı geliyor? Bu pamuk tedarikçimin söylediği yerden mi? Etiketin dediği gibi bu kahve gerçekten Brezilya mı? Bu çığır açan teknoloji, tedarik zincirlerinin özgünlüğünü nihayet kavrayabilen dünyanın en büyük markalarının kaynak bulma ve sürdürülebilirlik liderleri için rüya gibi bir çözüm. Menşe doğrulamasında devrim yaratmak için Oritain ekibiyle ortaklık yapmaktan büyük gurur duyuyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın