New York Times Cooking’in Tarifi Emoji Serisi, Ev Aşçılarını Kısa Süren Yaz Ürünlerinden En İyi Şekilde Yararlanmaya Davet Ediyor

Bu yaz, New York Times Cooking, bir Tarif Emoji Serisi ile ev aşçılarına sevilen yaz ürünleri ve daha fazlası etrafında ilham veriyor. 21 Haziran– 15 Ağustos tarihleri ​​arasında, herhangi bir meyve veya sebze emojisini 361-COOK-NYT’ye gönderin. Karşılığında, mesaj gönderenler ücretsiz lezzetli bir tarif alacak ve daha fazla ücretsiz tarif için emoji göndermeye devam etmeleri için yönlendirilecekler.

Tarif Emoji Hattı, New York Times Cooking’in hızlı, sıcak mutfak yaz yemekleri için yapılmış 150’den fazla en kolay ve en popüler tarifini ve ayrıca New York Times Cooking gazetecileri tarafından yeni yayınlanan tarifleri içerecek. Sonunu yakalamaktan çilek mevsimibu devasaları dönüştürmek için mısır koçanı büyülü bir şeye dönüştürüyor ve her şeyi olgunlaştırıyor yaz domatesi count — Line, pişirme kararlarını her an daha da kolaylaştırmaya yardımcı olur. Tariflere ek olarak Line, New York Times Cooking topluluğu üyeleri tarafından ipuçları, canlı tartışmalar ve hatta neden yemek yaptığımıza dair iç açıcı hikayeler için bir alan olarak sevilen tarif Notlarından alınan tarif yorumlarıyla metin yazarlarını şaşırtacak.

New York Times Food and Cooking’in genel müdürü Camilla Velasquez, “Okuyucularımız her yıl yaz malzemelerinden en iyi şekilde yararlanmak için lezzetli tarifler için Cooking’e yöneliyor. Geçen yaz, herkesin en sevdiği yaz ürünleri zirveye ulaşırken, şeftali, çilek, mısır ve domates gibi meyve ve sebzeleri kullanarak malzeme aramak için ürünümüzü kullanan ev aşçılarında bir artış gördük. Bu nedenle, okuyuculara ve diğer meraklı aşçılara Tarif Emoji Hattı aracılığıyla ücretsiz tarifler alma şansı vermeye karar verdik. Umudumuz, yeni kullanıcıların hareket halindeyken New York Times Cooking’in kolaylığını ve yaratıcılığını deneyimleyebilecek olmasıdır.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın