Netflix hikayesi: Teknoloji, iş modellerinin kilidini nasıl açar?

VHS’nin yerini alan DVD’ler sadece başlangıçtı

“Çılgın fikrinizin işe yarayıp yaramadığını anlamanın en iyi yolu genellikle onu denemektir. Biz de öyle yaptık” Marc RandolphNetflix’in kurucu ortağı ve orijinal CEO’su,

Bu çılgın fikir, posta siparişi DVD abonelik hizmeti kavramının pratik olup olmadığını öğrenmek için posta yoluyla bir CD göndermekti. USPS tarafından bir tebrik kartı zarfı içinde gönderilen CD, ertesi gün sağ salim ulaştı. Netflix için çalışma konseptinin kanıtı onaylandı.

Bu hafta, bir yayın şirketi olarak yeniden icat edilmesinden 16 yıl sonra, Netflix, postayla sipariş edilen DVD işini kapattığını duyurdu. Ama o tek CD’yi göndermekten bugün olduğu ezici güç olmaya nasıl geçti? Hadi bir bakalım.

“Tek bildiğim, kendi şirketimi kurmak ve internette bir şeyler satmak istediğimdi. İşte buydu” Randolph Twitter’da yazdı.

Reed Hastings, bir satın almanın ardından Pure Software’de birlikte çalışmaya başladıklarında Marc Randolph ile tanıştı. Bu, her gün bir ofisi ve işe gidip gelmek için araba yolculuğunu paylaşmalarına neden oldu. Yeni bir mücadeleye hazır olan Hastings ve Randolph, yeni şirketler için fikirlerini birbirlerinden ayırmaya başladılar.

DVD’ler henüz zar zor icat edilmişti. Aslında, Netflix kurucuları postayla göndermeyi denemek için bir tane aramaya başladıklarında, satın alacak hiçbir yer bulamadılar.

Fikirler çok ve çeşitliydi ve kişiselleştirilmiş şampuan (!), kişiselleştirilmiş köpek maması (!!) ve çevrimiçi vitamin satışı dahil. Bu ürünlerin tümü şu anda var, ancak o sırada ikili onları mümkün olmadığı için reddetti.

Uygulanabilir olmayan başka bir fikir de, normal posta yoluyla gönderilemeyecek kadar büyük ve hantal olan VHS kasetlerini göndererek Gişe Rekortmeni’ni ele geçirmekti ve FedEx, kar marjlarını korkunç bir şekilde tüketecekti. Sonra bir şey oldu: Dijital çok yönlü diskler veya DVD’ler ortaya çıktı. VHS muadillerinden çok daha küçük ve inceydiler ve bu teknoloji yeniliği, yeni bir video kiralama biçiminin kilidini açtı. Bu arada, internet yeterince hızlı ve her yerde bulunur hale geldiğinde akış da mümkün hale gelecek ve bugün bildiğimiz Netflix’i doğuracaktı, ama ben kendimi biraz aşıyorum.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın