Ne olacak bu facebook’un akıbeti?

facebook
facebook

Facebook öyle bir hal aldı ki çığırından çıktı desem yeridir. Bu heralde bildiğimiz kadarıyla bir sosyal ağ sitesi olarak kuruldu. Yani yakın çevrenizdekilerle makale, video, bilgi paylaşımı vs. 

Arkadaşlık sitelerinin tümünü geride bıraktı.

Online chat ve görüntülü chat programlarını tarihe gömdü.

Şimdilerde ise böbrek arayışı var. Uygun böbrek arayanlar facebook aracılığıyla amaçlarına ulaşabiliyor. Pes doğrusu!

Seattle’da haber yayını yapan KHOU televizyonu, 36 yaşındaki Dan Garrett’ın Facebook üzerinden yeni bir böbrek aramasını haberleştirdi.

Garrett’ın eşi Megin Garrett tarafından Facebook’a eklenen “Kocamın yeni bir böbreğe ihtiyacı  var” başlıklı mesajda uygun donör arandığı belirtiliyor.

Aile içinden uygun donör bulunamayınca bu yola başvuran aile aradığını Facebook’tan buldu.

26 yaşında Alllie Carr isimli Facebook üyesi, aileye yardım etmeye karar verdi. Hemen bir gün sonra testleri yapılan Carr’in böbreği uyumlu çıktı.

Carr’in böbreği alınarak Dan Garrett’a takıldı. Garrett’ı durumunun iyi olduğu ve böbreğinin sağlıklı bir biçimde çalıştığı öğrenildi.

Sosyal medyanın her geçen gün daha da sosyalleştiği günümüzde bu olay örnek bir vaka teşkil ediyor.

French Tribune’ün haberinde de organ bulmayla ilgili Facebook’ta çok sayıda grup bulunuyor. En çok aranan organ ise böbrek.

Facebook’un yanı sıra Twitter’da da böbrek arayışında olan kullanıcılar mevcut. Benzeri bir olay Twitter’da da yaşanmış 19 kişi yardım teklifinde bulunmuş, bu kişilerden birinin böbreği uyumlu çıkmış ve hasta böbreğine kavuşmuştu.

Craigslist’te de Floridalı bir kadın aynı şekilde aradığı böbreğe ulaşmıştı.

İnternet üzerinde bunlara benzeri birçok gerçek öykü bulunuyor.

İşin içinde para olmaması ve gönüllülük esasına dayalı olması bir yandan birçok hayatı kurtarırken bir yandan da insanların birbirleriyle olan ilişkilerini yüceltiyor.

Bir cevap yazın