Meteorolojiden bu metropoller için ‘turuncu kodlu’ uyarma var

Meteorolojiden bu metropoller için ‘turuncu kodlu’ uyarma varÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, Marmara’nın doğusu ile Batı Karadeniz’in batısında yarın beklenen gök gürültülü sağanak nedeniyle “turuncu kod” ile uyarıda bulunulmuş oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Yüksel Yağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün yapılan son değerlendirmelere gore, Türkiye’nin halihazırda üstünde bulunan alçak tazyik sisteminin ve Karadeniz’in kuzeyinde bulunan cephesel sistemin tesiri altında kaldığını belirtti.

Bunun sonucunda, yarından itibaren ülkenin kuzey kesimlerinde ve cenup kesimlerinin bir kısmında önümüzdeki bir haftalık periyotta yağışlar beklediklerini aktaran Yağan, “Bugün akşam saatlerinde Ankara için sarı kodlu meteorolojik uyarımız var. Ankara, Eskişehir civarı, Göller Yöresi’nde yer yer güçlü yağış bekliyoruz. Yarın bilhassa İstanbul’un il geneli, daha oldukca Anadolu yakasından, Zonguldak ve Bartın’a uzanan hatta yer yer kuvvetli ve çok güçlü yağışların olmasını bekliyoruz. Bununla alakalı olarak bugün turuncu kodlu bir meteorolojik uyarı yayındık.” dedi.

Yağan, “Turuncu kod“un “Sıklıkla karşılaşılmayan hava vakaları durumu” olduğunu, “can ve mal kayıpları bakımından dikkat edilmesi gerektiği ve çeşitli hasarlar oluşabilir” anlamını taşıdığını anlattı.

Türkiye’yi kuzeyden etkileyecek yağışlı sistemin yarın günün ilk saatlerden itibaren İstanbul ve Batı Karadeniz bölgesinde etken olmasını beklendiğini dile getiren Yağan, şöyleki konuştu:

“Akşam saatlerine kadar özellikle İstanbul’da etken olacak bu sistem, gece saatlerinde İstanbul’da Avrupa Yakası’ndan itibaren başlayıp azar azar doğuya doğru hareket edecek ve Batı Karadeniz Bölgesi’ni de tesiri altına alacak. Şimdi biz yaptığımız değerlendirmelerde bu turuncu kodlu uyarı verdiğimiz alanda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Zonguldak’ta yer yer metrekareye 50, 75 ve 75 kg üzerinde yağışlar bekliyoruz. Özellikle bu İstanbul’un Anadolu Yakası tamamıyla turuncu kodlu ihtar değerlendirmesi yaptığımız bir alan. Kocaeli’nin, Sakarya’nın, Zonguldak’ın kuzey ilçelerinde, Düzce’nin tamamında 75 kg üzerinde yağışların görülmesi durumu laf konusu.”

Yurdun yağışlı havanın etkisinde ne kadar kalacağına ilişik de değerlendirmelerde bulunan Yağan, “Önümüzdeki 5 günlük vakit zarfında ülkemiz, atmosferik kararsızlığa bağlı ve sistemin de etkisiyle birlikte gerçekleşecek yağışlarla yüz yüze duracak. Yurdumuzun şimal ve güney kesimleri ve İç Ege bölgesi ağırlıklı olarak, bu yağışların önümüzdeki bir haftalık periyotta devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

“Sıcaklıklar mevsim normalleri civarında olacak”

Hava sıcaklıklarında değişiklik olmayacağına işaret eden Yağan, “Sıcaklıkların mevsim normalleri civarında devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

CUMA VE CUMARTESİ GÜNÜ

Son bir haftanın hava durumuna ilişik bilgi veren Yağan, 12 Ağustos Cuma günü Marmara Bölgesi’nin ve Karadeniz’in kuzey kesimleri ile Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde yağışların görüleceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Cumartesi bu yağışlar biraz daha yayılarak, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi ve şimal batısı, Batı Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimleri ve Doğu Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde müessir olacak. Pazar günü, Marmara Bölgesi’nin tamamında yerel olarak Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz bölgesinde ve Doğu Akdeniz’de yağışlarla karşılaşacağız. Yine pazartesi günü yurdumuzun şimal kesimlerinde Marmara Bölge’mizde ve Karadeniz Bölge’mizde yağışlarla ve Doğu Akdeniz’de yağışlarla karşılaşacağız. Salı günü de Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinin şimal kesimleri ile Toroslar bölgemizde yağış görülecek. Çarşamba günü de ülkemizin İç Anadolu’nun güneydoğusunda ve yurdumuzun kuzey kesimlerinde, Marmara’nın kuzeyinde ve Karadeniz bölgesinin şimal kesimlerinde yağışlı sistem bekliyoruz.”

Yağışların ani olarak kuvvetlenebildiğine dikkati çeken Yağan, vatandaşları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün mobil uygulaması ve internet sitesinde meydana getirilen uyarıları dikkatle takip etmeleri, AFAD ve valiliklerce alınan tedbirlere uymaları konusunda uyardı.

Ankara’da ancak bugün akşam saatlerinde gök gürültülü yer yer güçlü yağış olacağını, bu konuda sarı kodla uyarı verdiklerini hatırlatan Yağan, “Ankara’da bugünden sonra cumartesi günü bir yağış beklentimiz mevcut.” dedi.

Bakanlıktan “tedbirli ve dikkatli olalım” çağrısı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla vatandaşları uyardı.

Paylaşımda, “İstanbul’un Anadolu Yakası Kocaeli, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu illerimizi yarın için turuncu kodla uyarıyor. Şiddetli yağışlar sonucu sel, su baskını, kıyılarda hortum görülebilir. Lütfen tedbirli ve dikkatli olalım.” ifadelerine işaret edildi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın