MEB’den gece yarısı kararı! İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! Bundan sonra okullarda zorunlu oldu Güncel

MEB’den gece yarısı kararı! İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! Bundan sonra okullarda zorunlu oldu Güncel, başvuru sitemizde MEB’den gece yarısı kararı! İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! Bundan sonra okullarda zorunlu oldu ile alakalı araştırma yaptık. 

Yeni eğitim-öğretim yılı başladı ve öğrenciler, öğretmenler ve veliler için okullarda alınacak önlemler merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı bilgilendirmede, bütün özel öğretim kurumlarında karekod kimlik tanımlaması yapıldığını açıkladı. Peki, bu ne anlama geliyor ve nasıl işliyor?

YENİ UYGULAMA BAŞLADI

Karekod kimlik tanımlaması, özel öğretim kurumlarının izinli olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan bir metottur. MEB, bütün özel öğretim kurumlarına birer karekod vermiştir. Bu karekodlar, kurumların giriş kapılarına yahut görülebilir yerlere asılmıştır. Veliler, bu karekodları telefonlarında bulunan karekod okuyucuları ile okutarak kurumların izin durumunu, adresini, telefon numarasını, e-posta adresini, web sitesini ve diğer detaylarını görebilirler. Böylelikle, veliler sahte yahut izinsiz kurumlara karşı korunmuş olurlar.

Karekod kimlik tanımlamasının bir diğer avantajı da, özel öğretim kurumlarının değerini arttırmak için bir teşvik olmasıdır. MEB, karekod sistemi ile kurumların denetim sonuçlarını, başarı oranlarını, eğitim programlarını ve diğer kriterleri de paylaşacaktır. Bunun yanında, veliler en iyi eğitimi alabilecekleri kurumu seçebilecekler.

Karekod kimlik tanımlaması, MEB’in eğitimde şeffaflık ve güvenilirlik sağlamak maksadıyla attığı mühim bir adımdır. Özel öğretim kurumlarına kayıt yaptırmak isteyen velilerin bu sistemi kullanmalarını öneririz.

UYGULAMA AVANTAJLARI 

Karekod kimlik tanımlamasının avantajları, hem özel öğretim kurumları hem de okullar için geçerlidir. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

Karekod kimlik tanımlaması, özel öğretim kurumlarının izinli olup olmadığını basit bir şekilde kontrol etmeyi sağlar. Böylelikle, izinsiz yahut sahte kursların faaliyet göstermesinin önüne geçilir ve öğrenci mağduriyeti engellenir.

Karekod kimlik tanımlaması, özel öğretim kurumlarının değerini arttırmak için bir teşvik oluşturur. MEB, karekod sistemi ile kurumların denetim sonuçlarını, başarı oranlarını, eğitim programlarını ve diğer kriterleri de paylaşır. Bunun yanında, veliler en iyi eğitimi alabilecekleri kurumu seçebilirler.

Yorum yapın