Matrah düzenlemesi piyasayı hareketlendirdi

Matrah düzenlemesi piyasayı hareketlendirdiOtomobillerde ÖTV matrahlarının düzenlenmesiyle ikinci el vasıta piyasası hareketlendi. Bilindiği suretiyle motor hacmi 1.600 santimetreküpe kadar olan otomobiller ve bazı hibrit arabalar için ÖTV matrah limitleri artırılmıştı. Buna bakılırsa, en düşük ÖTV oranı için gerekli olan limit, 120 bin TL’den 184 bin TL’ye çıkarıldı. Yüzde 80 vergi uygulanan içten yanmalı motorlu araçlarda en yüksek sınır, 200 bin TL yerine 280 bin TL olarak belirlendi.

Düzenlemeyle beraber biniciler ikinci el araçlara yöneldi. İkinci el vasıta fiyatlarında 30 bin liralık bir gerileme yaşandı. Oto galericiler düzenlemeyle beraber ikinci el vasıta piyasasının hareketlendiğini kaydetti. İkinci el araç fiyatlarında yüzde 15 civarında bir gerileme olduğunu söyleyen galericiler, hareketliliğin sene sonunda hız kazanacağını düşünüyor.

“Düzenleme ikinci el vasıta piyasasını müspet etkileyecek”

Matrah düzenlemesiyle ikinci el araç piyasasında hareketliliğin başladığını söyleyen oto galerici Yavuz Çiftçi, “Bu düzenleme ikinci el vasıta piyasasını olumlu etkileyecek. Yıl sonuyla da bir hareketlilik bekliyoruz. Önümüzdeki ay itibariyle piyasada bir hareketlilik yaşanacağını düşünüyoruz. Bu tertip ile bazı sıfır vasıta fiyatlarında bir gerileme yaşandı” dedi.

“Araç başına 20-30 bin liralık bir gerileme yaşandı”

Galerici Celal Aktaş, “Matrah düzenlemesiyle piyasada bir hareketlilik başladı. Bundan sonrasında da hareketlilik olacağını düşünüyorum. 4 aydır durgun bir piyasa vardı. Son zamanlarda telefonlar da çalmaya başladı. Bazı sıfır araçlarda bir gerileme yaşandı. İkinci el araçlarda da birazcık gerileme yaşandı diyebiliriz. Yaklaşık araç başına 20-30 bin liralık bir gerileme yaşandı. Ortalama yüzde 15 bir gerileme yaşandı” ifadelerini kullandı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın