Küba’da petrol depolama tesisinde patlamaKüba’nın batısında yer alan Matanzas şehrinde bir sanayi bölgesindeki ham petrol depolama tesisinde 5 Ağustos’ta yıldırım düşmesi kararı süregelen yangın, günlerdir devam eden mücadeleye karşın test altına alınamadı.

Her biri 50 bin ton kapasiteli 8 ayrı yakıt tankının bulunmuş olduğu depolama tesisinde daha ilkin 2 tankın patlamasının ardından bugün 1 yakıt tankında daha patlama meydana geldi. Son patlama sebebiyle çevredeki bazı sanayi tesislerinin ve bölgedeki çalılık alanların zarar gördüğü bildirildi. Sanayi bölgesinin yakınlarındaki yerleşim yerlerinde yaşayan 4 binden fazla kişi ise emniyet nedeniyle tahliye edildi.

Matanzas Valisi Mario Sabines Lorenzo, son patlamanın tesislerdeki yangında sızan yakıtla beraber alevlerin 3’üncü tanka yetişmesi sebebiyle meydana geldiğini anlatım ederek, tesisteki facianın boyutunun daha da arttığını belirtti.

Patlamada 3 bireyin yaralandığı aktarılırken, geçtiğimiz cuma gününden bu yana 120’den fazla şahıs yaralandı, 1 şahıs hayatını kaybetti. 16 itfaiyecinin ise hala kayıp olduğu belirtildi.

Dumanlar Havana’ya ulaştı

Yangın nedeniyle çıkan dumanın yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki başkent Havana’ya ulaştığı aktarıldı. Matanzas şehrindeki sıvıyakıt depolama tesisinde yaşanmış olan yangınla mücadeleye denizden su taşıyan birkaç askeri helikopterin havadan desteğiyle devam ediliyor. Facia nedeniyle Küba’ya yardımcı olan Venezuela ülkeye 35 personel, Meksika ise endüstriyel yangınla mücadelede tecrübeli 76 personel gönderdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın