Kırmızı ete zam iddialarına izahat

Kırmızı ete zam iddialarına izahatTürkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, et ve süt ürünlerine yüzde 35’e yakın zam geleceği iddialarını yanıtladı.

Yardımcı, açıklamaların spekülatörlük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yakın zamanda kırmızı ete bir zam görünmüyor. Geçen seneki etin kilosu ile şu anda sattığımızın etin içinde yüzde 30 zam oranı var. Her besin maddesine 3-4 katı zam gelirken, baktığımız vakit şu an en ucuzu ettir. Pandemiden beri ete yüzde 30 zam geldi.

Bu oldukca büyük bir zam değil şu sebeple yeme yüzde 300 zam gelmiş. Üretici kar mı ediyor hayır. Verilen destek büyük yetiştiricilere değil, 3-5- 10 hayvanı olana da yardımcı verilmelidir. 50-100 hayvanı olan da aslına bakarsan para var. Girdilerimiz düşerse vatandaşımız daha ucuza et yiyebilir.

Geçen yıl 120-130 TL kıyma satıyorduk bu sene ise 150-160 TL içinde satıyoruz. Kuşbaşıyı da 10 TL fazlaya veriyoruz. Kuzu but 130 TL, kuzu kol 120 TL, kıyma 150-160 TL. 30 TL’lik bir artış olmuş.”

“YEMDE, SÜTTE DESTEK GEREKİYOR”

Geçen yıl 110 TL olan bir çuval yemin, bugün 350-400 TL’ye dayandığını hatırlatan Yardımcı,” Biz besiciliğimizi kurtarmak istiyorsak, üreticilerimize destek olmamız icap eder. Yemde, sütte, öteki mevzularda destek verirsek Türkiye’de hayvancılık bitmez. Spekülatörlüğe gerek yok. Türkiye’de güzel bir hayvancılık vardır ama destek lazım. Süt bugün 10 TL bile olsa ucuz” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın