Kınıklı Deresi’ndeki siyah renkli kirliliğe araştırma

Kınıklı Deresi’ndeki siyah renkli kirliliğe araştırmaBakanlık ekipleri, Kınıklı Deresi’ne atık su deşarjı bulunan, Tekirdağ’da bir tekstil firması ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İşleri (TESKİ) Genel Müdürlüğü’ne ilişkin Sultanköy Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) Genel Müdürlüğü’ne ilişik Değirmenköy Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile bölgedeki sanayi tesislerinde araştırmalarda bulundu.

Bakanlık ekiplerinin incelemeleri sonucunda Marmaraereğlisi ilçesi Sultanköy Mahallesinde bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TESKİ Genel Müdürlüğü’ne ilişik Sultanköy Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nden Kınıklı Deresi’ne boşalma edilen atık suların siyah renkli bulunduğunun tespit edildiği bildirildi. Bunun üzerine arıtma tesisi çıkışından lüzumlu analizler yapılmak üzere atık su numunesi de alındı.

Bakanlık, meydana getirilen analizler kararı alınan numunenin standartlara aykırı olması halinde sorumluluğu tespit edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı TESKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sultanköy Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine Çevre Mevzuatında belirtilen standartlara aykırı atık su deşarjı yaptığı için yönetimsel para cezası uygulayacak.

Öte yandan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı TESKİ Genel Müdürlüğü’ne geçtiğimiz 2 Haziran tarihinde de Çevre Mevzuatında belirtilen standartlara aykırı atık su deşarjı yaptığı için 131 bin 516 TL yönetimsel para cezası uygulanmıştı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın