Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştuCHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, eski Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a ilişik olarak, “Bir ihbar gelir ‘Yolsuzluk var’ diye. Göreve başlar başlamaz ilk yaptığı iş gidip savcıya dilekçe vermek. Savcı tahkikat açar. Zaten şu anda bütün CHP’li belediyeler izleniyor. İzlensin, şikayetimiz yok fakat adaletsizlik yapmasınlar. Kendisi ihbar ediyor, savcı alıyor dahil ediyor ‘O da suçludur’ diye.

Talimatın nereden geldiğini biliyorum. O savcıya da söylüyorum. Dava açılıyor. Karar alınıyor, bilirkişiye gönderelim diye. Gitti, karar verdi hatırlar şahıs. ‘Vefa Salman’ın bir suçu yoktur’ diye. Savcı itiraz ediyor. Aradan bir süre geçiyor, dava erteleniyor yeni bir bilirkişi atanıyor. Ankara’dan bir bilirkişi buluyorlar. Çekinmiyoruz, korkmuyoruz ki. Üç emekli Sayıştay denetçisi, doğrusu TBMM adına kontrol yapan bir kurumdan emekli olan üç kişiye bu vazife veriliyor. Rapor veriyorlar hiç bir suçu yok. Göreve iade bekliyoruz, edilmiyor. Savcı itiraz ediyor. ‘Bu bilirkişiler doğru kişi değildir’ diye. Yetmedi bilirkişiler ile alakalı suç duyurusunda bulundu. Üçüncü bilirkişi yine geldi. Yine ‘Suçu yoktur’ diye rapor verdiler. Mahkeme yeniden göreve iade etmedi” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Vizyon Belgesi’ni eleştirerek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ekonomik bağımsızlığı tehlikede. Çıkmışlar vizyon belgesi açıklayacağız diyorlar. Ne bulunduğunu biliyorlar mı? Bilgi ekonomisine geçtik bunu biliyor mu? Hayatında duymamıştır. Merak da etmemiştir. Bir cümle önemliydi. ‘Gelin hep beraber bu vizyon belgesinin içini dolduralım’ diye davet yapıldı. Bu ne demektir? Aslında bizim bir vizyon belgemiz yok, bize katkı verirseniz yeni bir vizyon belgesi yapalım’ demektir. Bir siyasetçinin vizyon belgesi ortaya koyabilmesi için ilkin dünya tarihi bilmesi icap eder. Orta Doğu tarihi, kendi ülkesinin tarihini bilmesi lazım. Yok olan bir Osmanlı’dan genç bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin nasıl ortaya çıktığını bilmesi lazım. Bilimdeki ve teknolojideki gelişmeleri bilmesi lazım.

Siz bir vizyon ortaya koyacaksanız bir gelecek perspektifi ortaya koyacaksınız bu tarz şeyleri bilmek zorundasınız. Aynı zamanda bu ülkenin fikir, bilim insanlarıyla bir araya gelmeniz lazım. Dünyanın gidişatını görmeniz lazım. Ne yapmamız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Tarımda, demokraside, sanayide, ileri teknolojide, toplumsal yaşamda.. Hepsini bilmeniz gerekiyor. Vizyon sahibi olabilmek için bu saydıklarım asgari koşullar. Ben arada bir Erdoğan’a çağrı yapıyorum yine yapayım. Eğer vizyonerliğin ne olması gerektiğini bana anlatmak istiyorsan senin televizyon kanallarında ben hazırım. Gel, gel, gel. Kaçma gel. Vizyon neymiş sana öğreteyim” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın