"Kanal İstanbul Projesi’ni iptal etmedik”

”Kanal İstanbul Projesi’ni iptal etmedik”Bakan Kurum yaptığı açıklamada, “Kanal İstanbul Projesi’ni doğal ki iptal etmedik. İmar planları yürürlükte. Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz. Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve gereksinimleri neticesinde yeni bir bayındır tatbik değişikliği” ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin de bulunduğu Rezerv Yapı Alanı’na Yönelik bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine toplumsal medya hesabından açıklamada bulunmuş oldu.

Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kanal İstanbul Projesi’ni iptal etmediklerinin altını çizerek, “İmar planları yürürlükte. Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz. Yapılan, vatandaşlarımızın istek ve gereksinimleri neticesinde yeni bir bayındır uygulama değişikliği!” dedi.

Haberlerde iddia edilmiş olduğu benzer biçimde bayındır planlarının iptal edilmiş olduğu hususu gerçeği yansıtmamaktadır

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada da, Kanal İstanbul imar planlarının iptal edilmiş olduğu iddialarının doğruyu yansıtmadığı belirtilerek, “Bakanlığımızca Kanal İstanbul Projemizin de arasında bulunduğu 3 etap’tan oluşan toplam 13 bin hektarlık alanın 1/100.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli bayındır planlama periyodu 2021 yılı içerisinde tamamlanmış olup söz konusu planlar yürürlüktedir” ifadeleri kullanıldı.

Vatandaşlarımızın istek ve gereksinimleri neticesinde Bakanlık tarafından yeni bir imar uygulaması çalışması sürdürülmektedir

Bakanlık’tan meydana getirilen açıklamada, vatandaşların talep ve ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda Bakanlık tarafından yeni bir bayındır uygulaması çalışması sürdürüldüğü aktarılarak şu ifadelere yer verildi:

“Kanal İstanbul projemizin de içinde bulunmuş olduğu 3 etap’tan oluşan bayındır planlarımızın uygulanmasını tesis edecek parselasyon işlemini 2022 yılı başında 1 ay olmak üzere askı ilanına çıkmıştık. Yaklaşık 19 bin parseli ilgilendiren parselasyon işleminin askı ilanı sürecinin tamamlanması akabinde Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları değerlendirilmiştir. Örneğin Başakşehir ilçesi Şahintepe olarak bilinen mahallemizde vatandaşlarımızdan gelen talepleri değerlendirerek vatandaşımızın dile getirdiği düzeltmeleri Bakanlık olarak yerine getiriyoruz.
Bununla beraber o bölgede kadimden beri köy merkezi dokusunda olan vatandaşlarımızın problemlerini Bakanlık olarak; muhtarlarımız ve belediyelerimiz ev sahipliğinde dinledik, kadimden gelen köy merkezi statüsündeki vatandaşlarımızın da problemlerini giderecek gerekli düzeltmeleri yapma kararı aldık.”

İmar uygulaması (parselasyon) sürecini de hepimiz yaptık oldu zihniyetiyle yürütmedik, yürütmeyiz

Bakanlık açıklamasında, İmar Uygulaması (parselasyon) işlemine yönelik; geçen bu süreçte yapılanlar şöyle açıklandı:
“Bakanlık olarak etkinlik alanımızda yürüttüğümüz her projede olduğu gibi bayındır uygulaması (parselasyon) periyodunu de hepimiz yaptık oldu zihniyetiyle yürütmedik, yürütmeyiz.

Bu anlamda imar uygulaması (parselasyon) işlemine yönelik her bir talebi titizlikle inceleyerek adalet çerçevesinde değerlendirdik ve talepler kapsamında yeni bir imar uygulaması (parselasyon) işlemi yapma sonucu aldık.

Askı periyodu tamamlanan bayındır uygulaması işlemine yönelik vatandaşlarımız tarafınca davalar açılmıştı, bu süreçte yargı mercilerimizin meşguliyetine sebebiyet vermemek adına; yurttaşlarımızın taleplerini değerlendirerek yeni bir imar uygulaması (parselasyon) işlemi yapacağımızı alakalı yargı mercilerine bildirdik. Açılan davalarda da yargı mercilerince davaların konusuz kalmış olduğu sonucu verilmiştir.

Vatandaşlarımıza söz verdiğimiz hiç bir dönemi yarıda bırakmadık, bırakmayız bayındır uygulamasının askı sürecinde bulunulan talepler kapsamında Bakanlığımızca yeni bir bayındır uygulamasına ait çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın