İstanbul’da yaşayanlar için saat verildi! O saatten sonra mümkünse dışarı çıkmayın: Resmen felaket olacak Güncel

İstanbul’da yaşayanlar için saat verildi! O saatten sonra olabilecekse dışarı çıkmayın: Resmen felaket olacak Güncel, başvuru sitemizde İstanbul’da yaşayanlar için saat verildi! O saatten sonra olabilecekse dışarı çıkmayın: Resmen felaket olacak ile alakalı araştırma yaptık. 

İstanbul’da bugün başlayan sağanak yağış, akşam saatleri civarında Anadolu yakası ve boğaz etrafında tesirini artıracak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)’un meteorolojik değerlendirmesine göre, özellikle Anadolu yakasının saat 18.00’den bu yana aşırı değer olarak kabul gören saatte 100 kg ve üzeri yağış alması bekleniyor.

ACİL ÖNLEM ALINMALI 

AKOM’dan yapılan bilgilendirmede, aşırı yağışa bağlı olarak sel, dere taşkını, su baskını, heyelan, istinat duvarı çökmesi, göllenme, mahsur kalma, ulaşımda aksamalar gibi bazı olumsuzluklara karşı önlemler alındığı altı çizildi. AKOM, İstanbulluların da mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları, olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları istedi.

Yağışların nedeni olarak, Balkanlar üzerinden gelen serin ve nemli havanın Marmara Bölgesi’nde etkili olması belirtiliyor. Bu hava kütlesi ile Akdeniz üzerinden gelen sıcak ve nemli hava kütlesi içinde bir araya gelen alçak basınç sistemi de yağışları artırıyor.

BUGÜN ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR OLACAK

Yağışların ardından hava sıcaklıklarının da düşeceği öngörülüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, bugün bir çok şehirde çok kuvvetli yağışlar olacak.

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar, yağışlı havaya karşı hazırlıklı olmalı ve gerekli önlemleri almalı. AKOM’un ikazlarını dikkate almalı ve olası afet durumlarında 153 Beyaz Masa yahut 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aramalı.

Yorum yapın