İstanbul, Ankara, İzmir ve o illerde felaket olacak! 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma uyarısı: O saatler arasında geçerli olacak Güncel

İstanbul, Ankara, İzmir ve o illerde felaket olacak! 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma ikazsı: O saatler içinde geçerli olacak Güncel, başvuru sitemizde İstanbul, Ankara, İzmir ve o illerde felaket olacak! 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma ikazsı: O saatler içinde geçerli olacak ile alakalı araştırma yaptık. 

İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ’ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu. Isparta, Adana’nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli olması bekleniyor. İstanbul’da akşam 18:00 itibari ile şiddetli sağanak yağış olacak. Sağanak yağışlı olan saatlerde 65 yaş ve üstü vatandaşların dışarı çıkmaması gerektiği ikazsı yapıldı.

CİDDİ YAĞIŞLAR OLACAK 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın (Cuma) İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ’ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu. Isparta, Adana’nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

Yağışların nedeni olarak, Balkanlar üzerinden gelen serin ve nemli havanın Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde etkili olması belirtiliyor. Bu hava kütlesi ile Akdeniz üzerinden gelen sıcak ve nemli hava kütlesi içinde bir araya gelen alçak basınç sistemi de yağışları artırıyor.

VATANDAŞLAR TEDBİRLİ OLMALI 

Yağışların sel, su baskını, heyelan, senedirım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara neden olabileceği ikazsında bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaya çağırdı. 

İstanbul’da ise akşam saat 18:00 itibari ile şiddetli sağanak yağış bekleniyor. Yağışın gece saatlerine kadar devam edeceği tahmin ediliyor. İstanbul Valiliği de vatandaşlara ikazlarda bulundu. Valilikten yapılan bilgilendirmede, “Yağışlı havaya karşı hazırlıklı olunmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Olası afet durumlarında 153 Beyaz Masa yahut 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.” denildi.

65 YAŞ SÜTÜNE UYARI

Ayrıca 65 yaş ve üstü vatandaşların sağanak yağışlı olan saatlerde dışarı çıkmamaları gerektiği paylaşıldı ve önlemlerin acil olarak alınması gerektiği vurgulandı.

Yorum yapın