Irak’ın yeni cumhurbaşkanı Abdüllatif ReşitIrak’ta 329 sandalyeli mecliste cumhurbaşkanlığı seçimi için oylama yapılmış oldu. Oylamanın ilk turunda 39 aday arasında Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) adayı mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in 99, seçime bağımsız olarak katılan Abdüllatif Reşit’in ise 157 oy almasının peşinden, adayların üçte iki oy çoğunluğuna ulaşamaması sebebiyle seçim ikinci tura kaldı. Mecliste ikinci tur için oy kullanma işleminin tamamlanmasının arkasından 162 oy alan Abdüllatif Reşit yeni cumhurbaşkanı seçildi. Reşit’in en kuvvetli rakibi Salih ise 99 oy aldı. Oylamada 8 oy iptal edildi.

Barzani, Reşit’i destekledi

Salih’in adaylığını reddeden Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi, adayı Reber Ahmet’i çekerek, Abdüllatif Reşit’i desteklediğini duyurdu. Sünnilerin çatısı altında toplandığı Egemenlik Koalisyonu tarafınca da benzer kararın alındığı belirtildi. Egemenlik Koalisyonu cumhurbaşkanlığı oylaması öncesi yapmış olduğu açıklamada Reşit’i desteklediğini duyurmuştu.

Abdüllatif Reşit kimdir?

Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye kentinde 1944’te doğan Abdüllatif Reşit, 1969-1971 yıllarında Süleymaniye Üniversitesi’nde hocalık yapmış oldu. Siyasi kariyerine 1960’larda Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) katılarak başlamış olan Reşit, 1966’da kurulan Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) katıldı. Saddam diyetinin çökmesinin peşinden 2003-2010 yılları arasında Su Kaynakları Bakanı olarak görev meydana getiren Reşit, 2010’da Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin danışmanı olarak atandı.

Irak’taki siyasi gerilim

Irak’ta geçtiğimiz sene meydana getirilen erken genel seçimlerin peşinden hükümet kurma konusunda siyasal taraflar içinde uzlaşma sağlanamamış, seçimlerin galibi Mukteda Sadr liderliğindeki Sadr Grubu milletvekilleri geçtiğimiz haziran ayında istifa etmişti. Sadr yanlılarının daha sonra meclisi işgal etmesi ile ülkede protestolar patlak vermiş ve meclis uzun vakit toplanamamıştı. Protestolar Sadr’ın 30 Ağustos’ta siyasetten çekildiğini duyurmasının arkasından alevlenmiş, Bağdat’taki Yeşil Bölge ve çevresinde çıkan çatışmalarda 30 kişi hayatını kaybetmiş, 110 güvenlik görevlisi de dahil olmak suretiyle 700 şahıs yaralanmıştı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın