Instagram’a çocukların veri gizliliğinin ihlali sebebiyle büyük ceza kesildi

Instagram’a çocukların veri gizliliğinin ihlali sebebiyle büyük ceza kesildiMeta, İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafınca 405 milyon avro cezaya çarptırıldı. Söz konusu ceza, Instagram’ın küçüklere yönelik gizlilik ayarlarının Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) aykırı olması sebebiyle kesildi.

Politico’nun haberine nazaran, Instagram’a kesilen ceza GDPR nedeniyle verilen en büyük ikinci ceza olma hususi durumunu taşıyor. 405 milyon avroluk cezanın Meta’nın Avrupa’da karşılaştığı en büyük ceza olduğu da belirtiliyor.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ceza doğrulanırken, konuyla alakalı kapsamlı detayların önümüzdeki hafta paylaşılacağı açıklandı. Cezanın temelinde Instagram’ın çocuklar tarafından yönetilen hesaplardaki gizlilik ayarları bulunuyor.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, sosyal ağda çocukların işletme hesaplarını kullanımını bir süredir inceliyordu. Söz konusu hesaplarda e-posta ve telefon numarası gibi veriler açık halde gösterilebiliyor. Komisyon, sosyal ağın çocuk hesapları da dahil olmak üzere bütün yeni hesapları ilk başta varsayılan olarak hepimiz tarafından görünür yapmasını da incelemişti.

Konuyla alakalı olarak Meta tarafınca Politico’ya gönderilen açıklamada şu ifadeler yer ediniyor: “Soruşturma bizim bir yıl önce değiştirdiğimiz eski ayarlar üstüneydi. O günden bu yana gençlerin güvenliği ve bilgilerinin gizli tutulması için oldukça sayıda yeni hususiyet çıkardık. Artık 18 yaşın altında biri Instagram’a katıldığında hesabı otomatikman gizli saklı tutuluyor. Böylelikle ancak tanıdıkları onun paylaştıklarını görebiliyor. Buna ayrıca, yetişkinler kendilerini takip etmeyen ufaklıklara mesaj atamıyor. Soruşturma boyunca İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile beraber çalıştık ve nihai kararı da dikkatli halde inceliyoruz.”

Instagram’ın evlatların güvenliğine yönelik politikaları son zamanlarda sıklıkla tartışma konusu olmuştu. Bir ara uygulamanın çocuklara özel versiyonu üzerinde çalışılsa da, eski bir şirket çalışanının ifşalarının arkasından bundan vazgeçilmişti. Instagram’ın gençlerin mental sağlığını negatif etkilediğini ortaya çıkaran bir akademik araştırmayı sümen altı etmiş olduğu belirtilen Meta, daha ondan sonra bu durumu düzeltmek için çocuk hesaplarına yönelik mühim değişikliklere gitmişti.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın