İmamoğlu davasında karar ertelendi

İmamoğlu davasında karar ertelendiİBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 31 Mart 2019’da meydana getirilen belediye başkanlığı seçimin iptal edilmesinin arkasından yaptığı basın açıklamasında, YSK üyelerine “açıkca hakaret” ettiği nedeni öne sürülerek yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanık Ekrem İmamoğlu katılmazken, avukatları salonda hazır bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekilleri ve belediye başkanları ile oldukça sayıda partili de duruşmaya izleyici olarak katıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun söz konusu açıklamalarını haberleştiren Televizyon Muhabiri Gülşah İnce, mahkemede şahit olarak dinlendi. Duruşmada eski mütalaasını yine eden savcı, İmamoğlu’nun “kamu görevlisine açıkca hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Her celse, sanık avukatlarınca mahkemeye sunulan mütalaaların davayı uzatmaya yönelik olduğu ve davanın sonucuna tesiri olmayacağı için öteki taleplerin reddine kabul eden mahkeme, reddi hakim talebi bulunmasına yönelik itirazların incelenmesi için duruşmayı 14 Aralık evveliyatına erteledi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, 31 Mart 2019 tarihinde meydana getirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019’da iptal edilmiş olduğu, yenilenen seçimde İBB Başkanı olarak seçilen Ekrem İmamoğlu’nun seçimin iptaline ilişkin 4 Kasım 2019’da basın açıklaması yaptığı ve açıklamasında Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret içeren beyanda bulunduğu anlatıldı.

İmamoğlu’nun, o dönem YSK başkan ve üyelerine yönelik işlediği “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden ötürü açıkca zincirleme biçimde hakaret” suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 sene 1 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Öte yandan, hapis cezası alması halinde siyasi yasak getirilmesi de talep edildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın